fbpx

Aquanet alarmuje – jakość wody zagrożona!

Poznańska spółka wodociągowa Aquanet poinformowała, że otrzymała pismo od firmy poszukującej ropy dotyczące zamiarów prowadzenia badań geofizycznych w rejonie Ujęcia Wody Mosina – Krajkowo. Obszar ten jest kluczowym źródłem zaopatrzenia w wodę dla mieszkańców Poznania. Celem badań ma być sprawdzenie, czy na tym terenie znajdują się zasoby ropy i gazu.

Według Aquanetu planowana działalność stanowi zagrożenie dla jakości wody z kilku powodów. Po pierwsze – ucierpi jakość wody, która zmieni barwę i stanie się twardsza. Ponadto – infrastruktura pozyskująca wodę może stać się mniej wydolna.

Zgodę na badania miało wydać Ministerstwo Środowiska i Klimatu bez informowania Aquanetu. Poznańska spółka wodociągowa zaapelowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, a także do innych najważniejszych urzędów i osób funkcyjnych, tj. do premiera, prezydenta RP, prezydenta Poznania, wojewody, marszałka, szefa Wód Polskich, lokalnych samorządowców. Prośba o interwencję trafi również do posłów, europosłów i senatorów z Wielkopolski.

Aquanet poprosił również o przesyłanie do ministerstwa petycji o poniższej treści:

Zwracam się do Pana Ministra z prośbą o zmianę, poprzez trwałe wyłączenie obszaru objętego strefą ochronną ujęcia wody Mosina – Krajkowo dla zaopatrzenia w wodę Aglomeracji Poznańskiej z koncesji: 27/2001/Ł Kościan-Śrem, 29/2001/Ł Śrem-Jarocin, 32/96/p Kórnik-Środa i natychmiastowe wstrzymanie prac poszukiwawczych

Foto: profil FB Aquanet

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.