Coraz więcej niepokojących informacji na temat traktatu pandemicznego WHO.

Previous slide
Next slide

Podczas dorocznego zgromadzenia szef WHO Tedros Adhanom Ghebreysesus zaapelował do wszystkich rządów krajów członkowskich by te powzięły przygotowania do kolejnej pandemii. Według szefa WHO narzędziem, które mogłoby zminimalizować skutki następnej pandemii jest tzw. traktat pandemiczny.

W trakcie wydarzenia upamiętniającego 75. rocznice powstania Światowej Organizacji Zdrowia, które miało miejsce w Szwajcarii zwrócono szczególną uwagę na stworzeniu skutecznych procedur do walki z przyszłymi pandemiami. Tzw. traktat pandemiczny miałby przenieść kompetencje z 194 państw na rzecz instytucji ponadnarodowych zrzeszających ekspertów. Traktat pandemiczny ma zostać ratyfikowany w przyszłym roku.

Obecnie przyszedł czas na zdecydowane przyspieszenie działań mających na celu ochronę ludności świata przed możliwą pandemią-stwierdził podczas zgromadzenia Tedros Adhanom Ghebreyesesus.

Zapiski traktatu wywołują ogromne kontrowersje w szczególności art. 2, 3 i 13.

Państwa strony uznają WHO za organ kierujący i koordynujący międzynarodowe działania w zakresie zdrowia publicznego podczas stanu zagrożenia publicznego o zasięgu międzynarodowym i zobowiązują się do przestrzegania zaleceń WHO w ich międzynarodowej reakcji w zakresie zdrowia publicznego.

Celem i zakresem niniejszych rozporządzeń jest zapobieganie, ochrona, przygotowanie, kontrola i zapewnienie zdrowia publicznego w odpowiedzi na międzynarodowe rozprzestrzenianie się chorób, w tym poprzez gotowość systemu opieki zdrowotnej i odporność w sposób, który jest współmierny i ograniczony do WSZYSTKICH ZAGROŻEŃ MOGĄCYCH MIEĆ WPŁYW NA ZDROWIE PUBLICZNE.

Wdrażanie niniejszego regulaminu odbywa się z pełnym poszanowaniem godności, praw człowieka i podstawowych wolności osób. To zostało wykreślone. Teraz zapis brzmi tak.

Wdrażanie niniejszego regulaminu będzie oparte na zasadach sprawiedliwości, inkluzywności, spójności i zgodnie ze wspólnymi obowiązkami państw stron biorąc pod uwagę ich rozwój społeczny i gospodarczy.

Do sprawy odniósł się instytut na rzecz kultury prawnej Ordo Iuris. Procedowany przez WHO „Międzynarodowy Traktat Pandemiczny” może  naruszać kompetencje suwerennych państw. Dokument ma przyznać Światowej Organizacji Zdrowia rolę koordynatora międzynarodowej polityki sanitarnej, co oznacza rezygnację władz Rzeczypospolitej z niezależności w tym obszarze.

Ratyfikacja traktatu spowoduje przekształcenie WHO z ciała doradczego w organ decyzyjny. Organizacja będzie mogła decydować o światowych rozwiązaniach w zakresie badań lekarskich, weryfikować stosowaną przez państwa profilaktykę, sprawdzać stopień zaszczepienia, śledzić kontakty poszczególnych obywateli, a wreszcie zarządzać kwarantanną i leczeniem. WHO będzie mogła domagać się certyfikacji i monitoringu w każdej z wymienionych dziedzin, a co najważniejsze – uzyska kompetencje do zarządzania informacją na poziomie globalnym- alarmuje Ordo Iuris.

źródło-PCh24, https://fb.watch/kK5wUyV1G2/

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide