fbpx

Debiuty literackie – Margarita Jaworska

baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

W styczniu tego roku 23-letnia pisarka zadebiutowała na rynku literackim. Wówczas ukazała się jej powieść “Insomnia”, wydana pod patronatem portalu nakanapie.pl. Od tego czasu autorka nie próżnuje, co widoczne jest na jej profilach społecznościowych. Książka podbiła serca rzeszy osób i cieszy się również poparciem wśród psychologów[1].
Kim właściwie jest autorka? Margarita Jaworska to absolwentka wyższej szkoły bankowej w Toruniu,  była radna Młodzieżowej Rady Miasta Włocławek, współwłaścicielka firmy prawnej Nico JMN&Nico Consulting, a także jedna z tworzących projekt wielowymiarowi.pl. Psychologią, jak mówi – interesuje się odkąd była nastolatką, jednak dopiero jako osoba dorosła postanowiła pomagać profesjonalnie, czyli zdobyć certyfikację terapii uzależnień, nad czym aktualnie pracuje.

Nie brak opinii, iż jest to pierwsza w Polsce powieść fabularna dotycząca problemu dysocjacji [2], a tym bardziej ukazująca takie problemy wśród młodzieży. O czym dokładnie opowiada?

 
Jak z recenzji napisanej przez jedną z czytelniczek wynika, “autorka książki wciąga czytelnika w świat bohaterki, której osobowość pod wpływem przeżyć rozpada się stopniowo na kilkanaście autonomicznie żyjących części, tworzących jednocześnie na zewnątrz spójną całość”.
– Problemy z osobowością to cena, jaką przyszło bohaterce zapłacić za próbę przetrwania w patologicznej rodzinie, za próbę stworzenia własnego wewnętrznego świata, który miał być jej azylem. Książka napisana jest w tak realistyczny sposób, że czytelnik czuje się wciągnięty w świat problemów bohaterki – czytamy dalej.

 
Dlaczego  tak młoda osoba zdecydowała się mówić o takich sprawach w pojedynkę,  a tym samym wydać tę powieść ? 
– Uważam, że temat chorób psychicznych w Polsce jest bardzo pomijany. To najwyższy czas, by zacząć mówić głośno o tym, że takie problemy ma coraz więcej społeczeństwa. Z autopsji doskonale wiem jak to wygląda i moim zdaniem absolutnie nikt nie powinien zostawać sam ze swoimi demonami. Ponadto, pandemia… My dorośli, ciężko znosimy izolacje, a co mają powiedzieć dzieci, które nagle zostały odcięte od przyjaciół? Żywię nadzieję, że ta książka zapoczątkuje otwarte rozmowy na temat zaburzeń psychicznych oraz samobójstw wśród młodych ludzi, których liczba stale rośnie. [3] – mówi autorka “Insomni”. Według Margarity Jaworskiej, zarówno rodzice, jak  i nauczyciele nie skupiają się na psychice dzieci, nie próbują zrozumieć ich świata i problemów, gdyż są zbyt pochłonięci pracą, by dostrzec w porę nieprawidłowości. W bardziej ekstremalnych przypadkach, o których autorka opowiadała na żywo[4] rodzina jest zbyt dysfunkcyjna, by dać młodemu człowiekowi wystarczającą ilość oparcia i poczucia obecności.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4