fbpx

Gigantyczne kolejki po paszport w Poznaniu

Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI

Od kilku tygodni zainteresowani wyrobieniem paszportu w Poznaniu nie mogą zarezerwować terminu. Nie działa internetowy system rezerwacyjny. Dodzwonienie się na infolinię graniczy z cudem.

Według relacji obsługiwani są klienci, którzy posiadają rezerwację internetową. Pozostali są zmuszeni do wielogodzinnego stania w kolejce. To, czy zostaną przyjęci ma zależeć od subiektywnej decyzji urzędnika.

Sytuacja jest spowodowana działaniami wojennymi na Ukrainie. Choć Polska nie jest bezpośrednio zagrożona agresją Polacy zapobiegliwie ustawiają się w kolejkach po paszport. Wydłużony okres oczekiwania nie dotyczy wyłącznie Poznania. Z podobną sytuacją mamy do czynienia w innych województwach.

Długie kolejki po paszport najprawdopodobniej wkrótce się skończą. Wszystko za sprawą nowej ustawy o dokumentach paszportowych, którą Sejm przyjął w styczniu.

Zgodnie z założeniami ustawy złożenie wniosku nadal wymagać będzie osobistego stawiennictwa w urzędzie. Forma papierowa zostanie jednak zastąpiona elektroniczną. Wnioski o wydanie paszportu będą generowane w Rejestrze Dokumentów Paszportowych. Podpis będzie składany w formie elektronicznej. Nowe zasady wchodzą w życie od 27 marca.

Foto: Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI