fbpx

Leszno: miliony na ponadgminne przedsięwzięcia

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

22 września sześć samorządów z Leszczyńskiego Obszaru Funkcjonalnego podpisało porozumienie z marszałkiem Markiem Woźniakiem warte 12 mln euro. Pieniądze pochodzą z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027.

Rewitalizacja miejskiej biblioteki w Lesznie, budowa przedszkola w Święciechowie, stworzenie oferty dla seniorów, utworzenie miejsc opieki dla najmłodszych w żłobkach, ale także rozbudowa sieci ścieżek rowerowych i rozwój transportu niskoemisyjnego. To tylko przykładowe inwestycje z ostatnich lat, z których na co dzień korzystają mieszkańcy Leszna i okolic.

Pieniądze na inwestycje znalazły się w budżecie Leszczyńskiego Obszaru Strategicznej Interwencji w perspektywie 2014-2020 – przypomina marszałek Marek Woźniak. – To specjalna koperta unijnego dofinansowania, którą stworzyliśmy dla miasta Leszna, powiatu leszczyńskiego oraz gmin położonych wokół Leszna: Lipna, Święciechowy, Osiecznej i Rydzyny – dodaje marszałek. Wkład unijny na poziomie prawie 19 mln euro został wydzielony z zarządzanego przez władze regionu Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (WRPO 2014-2020).

Program ten zmienił nazwę na Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027 i pomimo mniejszego budżetu dla całego regionu, w najbliższych latach strumień eurofunduszy dalej będzie zasilał te same samorządy położone wokół Leszna.

W imieniu Zarządu Województwa Wielkopolskiego, dysponenta środków z programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021-2027, porozumienie w sprawie ZIT-u podpisał marszałek Marek Woźniak, a w imieniu leszczyńskiego związku ZIT – Łukasz Borowiak, prezydent Leszna.

Większość środków unijnych będzie dystrybuowana za pośrednictwem konkursów. Najpierw trzeba będzie napisać dobry projekt, aby otrzymać dotację. Skrócą się procedury związane z wyborem najlepszych wniosków. Na poziomie leszczyńskiego ZIT-u będą opracowywane kryteria wyboru projektów w poszczególnych konkursach, a potem dokonana zostanie wstępna selekcja najlepszych wniosków. Kolejne dwa etapy – ocena formalna i merytoryczna oraz wybór do dofinansowania – odbędzie się na poziomie Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Wielkopolski (a więc w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu).

Co ważne, na realizatorów z obszarów ZIT zostaną nałożone ograniczenia dotyczące możliwości ubiegania się o środki z tożsamych działań pochodzących z puli ogólnej programu.

Chcemy w ten sposób uniknąć sytuacji podwójnego dofinansowania oraz zaburzenia konkurencji samorządów ze względu na nadmierne preferencje na skutek lokalizacji na obszarze lub poza obszarem objętym ZIT – wyjaśnia dyrektor Grzegorz Potrzebowski.

fot: leszno.pl

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_