fbpx

Marsz Wolności w Poznaniu

baner wielkopolska 4
Kampania_ebilet_limboski_9czerwca_8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB, pr
SKIBA Stand UP 9 czerwca 2024_ kampania_ebilet _8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB,

11 września o godzinie 12:00 pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zebrał się wielotysięczny tłum. Wśród uczestników byli zarówno Poznaniacy, mieszkańcy okolicznych miejscowości jak i przyjezdni z innych regionów kraju. Hasłami wydarzenia były „Cała Polska Zjednoczona” oraz „Ogólnopolski Marsz Wolności”. 

Uczestnicy rozpoczęli marsz ok. godz. 12:17. Jego trasa prowadziła centralnymi ulicami miasta aż do Parku Stare Koryto Warty w pobliżu Bazyliki św. Apostołów Piotra i Pawła. W miejscu zakończenia wymieniono nazwy kilkudziesięciu organizacji i stowarzyszeń, które wzięły udział w wydarzeniu.

Uczestnicy marszu  reprezentowali cały przekrój społeczeństwa – wśród uczestników były rodziny, pary, zorganizowane grupy, jak i pojedyncze osoby.

Marsz przebiegał w spokojnej atmosferze. Wiele osób niosło flagi Polski, Powstania Wielkopolskiego, organizacji które reprezentowali lub banery z hasłami. Wśród tych ostatnich uwagę przykuwały: „Stop Segregacji Sanitarnej”, „Wyłącz TV, włącz myślenie”, „Tu jest Polska, a nie Polin”. Pojawiły się również transparenty dosadnie wyrażające krytykę rządu za ograniczanie wolności obywatelskich pod hasłem walki z pandemią: „Morawiecki, Niedzielski morderca”, „Precz od naszych dzieci”, „Szkoła ma uczyć, a nie szczepić”, „Covid okazją do zamordyzmu”, „Lockdown zabija”. Nie zabrakło również odniesień przestrzegających przed powtórką z historii:

„WCZORAJ/DZIŚ

ŻYDZI/LUDZIE ŚWIATA

TYFUS/KORONAWIRUS

OBOZY KONCENTRACYJNE/IZOLATORIA

DLA WASZEGO DOBRA.”

Wielu uczestników wspominało o tragediach ludzi, którzy zmarli przez brak dostępu do opieki zdrowotnej, przez błędne procedury. Poruszano również temat NOP-ów oraz zgonów wśród znajomych, rodziny lub osób z bliskiego otoczenia. Przemawiający ze sceny nakłaniali obywateli do jedności oraz wyrażali dezaprobatę wobec polityki rządu. Wśród wystąpień liczne były odniesienia porównujące obecne działania rządu do segregacji i praktyk z II Wojny Światowej w nowej odsłonie.

Jedna z uczestniczek – Monika, prawnuczka polskiego uczonego i patrioty prof. Jana Chochralskiego – wyraziła sprzeciw wobec ograniczaniu wolności pod pretekstem walki z pandemią.

Nie godzę się na segregację sanitarną i dyskryminację! Chcę, aby każdy człowiek miał wolność wyboru. Nie boję się mówić NIE! Bądźmy odważni w bronieniu swoich praw i WOLNOŚCI!

Uczestnikiem marszu był m. in. znany piosenkarz Ivan Komarenko.

redaktor TK

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
Kampania_ebilet_limboski_9czerwca_8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB, pr
SKIBA Stand UP 9 czerwca 2024_ kampania_ebilet _8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB,