fbpx

Milionowy przekręt na UAM?

baner_2
baner_2
previous arrow
next arrow

W dużym skrócie sprawa wygląda następująco:
UAM dysponuje majątkiem publicznym, w tym kilkudziesięcioma mieszkaniami w Poznaniu, o wielomilionowej wartości.
Przez ostatnie 4 lata sprzedano ponad 40 nieruchomości z 95 procentową bonifikatą (czyli przeważnie za kilkanaście tysięcy złotych) osobom i podmiotom, których tożsamości UAM nie ujawnia, pomimo wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
35 wnioskodawców zostało takiej możliwości pozbawionych.
Ciekawostką jest uzasadnienie takiej decyzji przez te same osoby z UAM, które brały udział w sprzedaży pierwszej transzy nieruchomości. Tłumaczą to „wątpliwościami wzbudzonymi sprzedażą mieszkań ze zniżkami sięgającymi
95%, biorąc pod uwagę że jest to majątek publiczny, o który winniśmy szczególnie dbać”.

Jeśli weźmiemy pod uwagę wielomilionową wartość nieruchomości, wysokość bonifikat oraz brak transparentności (pomimo wyroku Sądu, który ją nakazał) to nasuwają się poważne wątpliwości.
Nie przesądzając o tym, czy to tylko zaniedbanie, czy przestępstwo władz uczelni, strona poszkodowana deklaruje chęć mediacji, do której UAM się na razie nie ustosunkował.
Być może strony dojdą do porozumienia i szczegóły transakcji pozostaną utajnione na zawsze, lub sprawa trafi na wokandę i będzie możliwość poznania mechanizmów „szczególnego dbania o majątek publiczny” władz UAM.
Będziemy śledzić rozwój wypadków.

Benedykt Mossakowski

Foto: Wikipedia, Krzysztof Duda, AMU Fotoportal, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Collegium_Minus_w_Poznaniu.jpg

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
baner_2
baner_2
previous arrow
next arrow