fbpx

Neon Komedy na 90 rocznicę urodzin artysty

baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Uruchomienie instalacji z neonem na ścianie kamienicy, na której znajduje się mural z wizerunkiem Krzysztofa Komedy uświetniło obchody 90 urodzin znanego jazzmana. Muzyk był związany z Ostrowem Wielkopolskim. Jak podaje strona UM Ostrowa Wlkp. ukończył on Gimnazjum Męskie w tym mieście. W szkole założył swój pierwszy zespół, w skład którego wchodzili uczniowie gimnazjum. Tutaj też poznał Witolda Kujawskiego, jednego z pionierów polskiego jazzu, legendarnego kontrabasistę zespołu „Melomani”, który wprowadził Komedę w świat jazzu. Warto pamiętać, że artysta zaczynał swoją przygodę z jazzem w ponurych latach 50, w których muzyka ta była zakazana, jako niezgodna z zasadami socrealizmu w sztuce.

Kolejną formą uczczenia urodzin Krzysztofa Komedy było wykonanie skomponowanej przez Komedę ballady “Nim wstanie dzień” w trakcie prezentacji neonu.

Krzysztof Komeda (właśc. Trzciński) żył w latach 1931-1969. Mieszkał w Poznaniu, Ostrowie Wlkp., Częstochowie i Wałbrzychu. Tworzył również w Szwecji oraz USA. Był pionierem jazzu nowoczesnego w Polsce. Napisał muzykę do 65 filmów, w tym do tak znanych jak “Nóż w wodzie” A. Wajdy oraz “Dziecko Rosemary” R. Polańskiego.

Źródło fotografii: strona UM Ostrowa Wlkp.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4