fbpx

Obraz “Gra w szachy” Sofonisby Anguissoli ponownie rusza w podróż

baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Jednym z najcenniejszych obrazów Muzeum Narodowego w Poznaniu jest dzieło Sofonisby “Gra w szachy”, który na chwilę wrócił domu. Jeszcze niedawno można go było podziwiać w Mediolanie, do 19 września można mu się jeszcze przyjrzeć w Poznaniu, następnie wyrusza do Amsterdamu, do Rijskmuseum, na wystawę “Remember me”.

“Gra w szachy” jest obrazem niezwykłym z wielu powodów. Namalowany został 1555 roku przez wybitną artystkę (!) przedstawia grające w szachy młode panny. Były to czasy, gdy malarstwo to był męski zawód, a gra w szachy to była męska rozrywka. Sofonisba namalowała swoje młodsze siostry i ich piastunkę, a  zdobycie warsztatu do stworzenia tego dzieła umożliwił jej ojciec – on zapewnił jej  i jej siostrze chodzenie na lekcje do mistrza Campiego, a w tamtych czasach kobieta mogła uczyć się sztuki jedynie w przypadku, gdy jej ojciec lub brat był malarzem i mógł stać się jej mistrzem. Kunszt Anguissoli doceniali najwybitniejsi artyści epoki renesansu (zachwycał się Michał Anioł, jej dzieła przypisywano np. Tycjanowi) a także monarchowie. Artystka została przyjęta na dwór hiszpański Filipa II o została malarką i damą dworu Elżbiety de Valois. Jej kariera otworzyła drogę zdobywaniu warsztatu niejednej kobiecie.

Dla zainteresowanych godny polecenia jest artykuł o Anguissoli na stronie Fundacji Niezła Sztuka Sofonisba Anguissola zapomniana Mistrzyni » Niezła sztuka (niezlasztuka.net) Inaczej się ogląda dzieła, gdy ma się pewną wiedzę na ich temat.

Warto więc odwiedzić Muzeum Narodowe w tym tygodniu, by obejrzeć “Grę w szachy”, a przy okazji inne piękne dzieła znajdującej się w kolekcji stałej oraz  wyjątkowo prace Magdaleny Abakanowicz – trwa bowiem wystawa czasowa wybitnej artystki, patronki Muzeum Artystycznego w Poznaniu, której stała instalacja znajduje się np. na poznańskiej Cytadeli.

Muzeum otwarte jest:
czwartek 10-17
piątek11-20
sobota i niedziela 11-17

Bilety:
na wystawę stałą z Anguissolą: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł, dzieci i młodzież ucząca się do 26 r.ż. 1 zł
na wystawę czasową “Jesteśmy strukturami włóknistymi” Magdaleny Abakanowicz: normalny 30 zł, ulgowy 20 zł (te bilety uprawniają również do wstępu na wystawy stałe)

źródło: Muzeum Narodowe w Poznaniu, Niezła Sztuka
fot. Sonia Bober

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4