fbpx

Okiem geografa – Budujemy mosty dla Pana Starosty, czy robimy kładki dla Pana z okładki?

Patrząc ma mapę Poznania i uwzględniając rosnące natężenie ruchu, zdecydowanie można stwierdzić, że mostów nad Wartą jest za mało. Mocno rzuca się w oczy brak takowych w północnej części miasta. Najnowsza z dużych przepraw to most Lucjana Ballenstedta, który powstał w 2003 roku w związku z budową autostrady A2 i był inwestycją państwową. Jeśli chodzi o inwestycje miejskie to ostatnimi były:

– przebudowa północnej nitki Mostu Lecha, którą ukończono w 2019 roku i której towarzyszyły niemiłosierne korki;

– przesunięcie Mostu Rocha (2002-2004), który stał się mostem Jordana a w miejsce starego mostu zamontowano nowy.

I to wszystko.

W ostatnim czasie pojawiła się nowa koncepcja typu Most Winogradzki, który miałby za zadanie połączyć Winogrady ze Śródką, byłby on zarazem uzupełnieniem do nowo powstającej linii tramwajowej Wilczak – Naramowice. Inwestycja jest całkiem dobra uwzględniając, że na dawnych terenach Elektrociepłowni Garbary ma powstać nowe osiedle mieszkaniowe. Dodatkowo wymagany będzie remont wiaduktu wzdłuż ulicy Św. Wincentego na Cybinie. Zastanówmy się na chwilę czy to wystarczy aby uregulować ruch na Naramowickiej i Szelągowskiej. Niestety, chyba nie. Oczywiście most posłuży mieszkańcom Winograd, ale wydaje się że ruch na ulicy Szelągowskiej (pozbawionej jednego pasa jezdni kosztem buspasa) wzrośnie. Wzrośnie naturalnie też ruch na spokojnej dziś ul. Winogrady.

Inną inwestycją ma być kładka rowerowo-piesza pomiędzy Ratajami i Wildą.

https://www.bryla.pl/poznan-tak-bedzie-wygladala-kladka-pieszo-rowerowa-nad-warta-polaczy-wilde-i-rataje

Koszt tej inwestycji szacowany jest na ok. 35 mln złotych. W mojej opinii jest to czysta fanaberia. Nie mówię, ze nie powinna powstać, ale zdecydowanie nie jest to palący problem. Uważam, że miasta na to w tej chwili nie stać. Szkoda marnować pieniądze podatnika w kontekście inwestycji o wiele bardziej potrzebnych.

Skupmy się jednak na północnych dzielnicach. W tej chwili najbardziej rozwijającymi się dzielnicami miasta są właśnie Naramowice i Umultowo, bardzo mocno zwiększyła się też liczba mieszkańców Koziegłów a dzielnice przemysłowe – Karolin i Nadolnik przeżywają renesans. Tu również przebiega bardzo ważna arteria – III rama Poznania (Lutycka, Bałtycka), która cechuje się bardzo dużym natężeniem ruchu tak miejskiego, jak i międzynarodowego. Jedynym mostem, który to spina jest Most Lecha a kolejnym na północ od niego jest niewielki most w Bolechowie. Pomiędzy nimi tylko wiadukt estakady kolejowej, która prowadzi ruch pociągów towarowych. Czarna dziura. Wydawało się patrząc zdrowo-rozsądkowo, że Most Naramowicki to priorytet i numer jeden jeśli chodzi o potrzeby mieszkańców. Dodatkowo, inwestycja ta zaplanowana zawczasu nie napotykałaby barier architektonicznych a samą trasę można by było poprowadzić przez ul. Czarnucha czy Sielawy i dalej wzdłuż wspomnianej estakady kolejowej. To już tylko teoria, bo planiści ładujący na łapu-capu nowe osiedla tego nie przewidzieli a z MPZP mówi jasno – teraz już jest za ciasno. A zatem straciliśmy niepowtarzalną szansę rozładowania ruchu w całej północnej części miasta. Co w zamian? Spójrzmy na mapę propozycji serwowanych w konsultacjach społecznych, o których pewnie niewiele kto słyszał a prowadzone były one do stycznia bieżącego roku:

Miasto oferuje nam…przeprawy rzeczne i wykorzystanie obecnej towarowej trasy kolejowej na przewozy osobowe. Policzmy teraz koszty budowy przystani, dworców kolejowych, dojazdów itp. itd. Dodatkowo ja, będąc wredny nie do końca wierzę w konsultacje społeczne. Uwagi do Studium uwarunkowań przestrzennych można równie dobrze kierować na Berdyczów.

Serwus!

Jacek Olszewski

P.S. W kolejnym odcinku o konsultacjach właśnie. Poruszę temat linii tramwajowej na Marcelin i os. Kopernika oraz potencjalny rozwój kolei i budowę nowych dworców.

Źródło fotografii: www.poznan.pl

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *