fbpx

Pierwsze bociany w Wielkopolsce

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Od kilku dni można zaobserwować w naszym regionie pierwsze bociany. Widziano je Sroczynie (pow. gnieźnieński), są obecne również w Przygodzicach pod Ostrowem Wielkopolskim. Te ostatnie można od kilku lat obserwować przez kamerkę internetową, pod tym linkiem: Bociany z Przygodzic (przygodzice.pl)

W polskiej sztuce znany jest niezwykły obraz Józefa Chełmońskiego przedstawiający przylot bocianów. Malarz jest jednym z najwybitniejszym przedstawicielem polskiego realizmu, a obraz powstały w 1900 roku znajduje się w Muzeum Narodowym w Warszawie.

Dorota Betiuk

MP 561 MNW; Chełmoński, Józef (1849-1914) (malarz); Bociany; 1900; olej; płótno; 150 x 198 [167 x 215 x 9]

Źródło: FB Wielkopolska, tej
Fot.: Mariusz Rzepkowski/Wikipedia
Obraz Józefa Chełmońskiego, “Bociany”: Storks | National Museum in Warsaw – Digital exposition (mnw.art.pl)

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_