fbpx

Poznań: Instalacja krytykująca mur na granicy polsko-białoruskiej

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

29 czerwca, na placu między poznańskim Bałtykiem a Concordią Design nastąpiło odsłonięcie instalacji o nazwie “Sorry”. Konstrukcja zbudowana została z betonu, z odłamkami szkła na górze. Z lotu ptaka mur układa się w napis “Sorry”.

Konstrukcja nawiązuje tematyką do kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej. Wydarzenia zostały sprowokowane przez Białoruś, która organizowała transport wielu tysięcy osób pod granicę polską. Osoby te próbowały nielegalnie i siłowo przekroczyć granicę.

Jednak według twórcy instalacji, Joanny Rajkowskiej sytuacja, w której służby państwa polskiego próbowały zapobiec atakowi na polską granicę jest porównywalna do … Holocaustu.

Projekt „SORRY” narodził się z przeczucia, że od czasów Holokaustu nie przeżywaliśmy jako wspólnota trudniejszego momentu testującego naszą dojrzałość, odpowiedzialność i solidarność. Uchodźcy zostali podzieleni na lepszych i gorszych, bardziej i mniej zasługujących na współczucie i pomoc. Nieodmiennie, według rasistowskiego klucza. (…) Karma śmierci, nieszczęścia i pogardy dla życia jest potężna i nie zostanie zniweczona nawet autentycznym zrywem serca milionów osób, które pomocy udzieliły innym uchodźcom w tym samym czasie.

Konstrukcja ma charakter tymczasowy – zostanie zdemontowana we wrześniu.

Foto: Profil FB Concordia Design

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_