fbpx

Poznań: Obchody 79 rocznicy Rzezi Wołyńskiej [zdjęcia]

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

11 i 12 lipca 1943 r., UPA dokonała skoordynowanego ataku na polskich mieszkańców 150 miejscowości na Wołyniu. Była to kulminacja trwającej już od początku 1943 r. fali prześladowań Polaków, w wyniku której na Wołyniu i w Galicji Wschodniej zginęło ok. 100 tys. osób. 

Aby upamiętnić ofiary Rzezi Wołyńskiej,  Poznaniacy uczestniczyli w obchodach z okazji 79 rocznicy ludobójstwa na Wołyniu. 11 lipca o godzinie 18:00 mieszkańcy Poznania oraz okolic rozpoczęli uroczystość od wzięcia udziału we Mszy Świętej, w której celebrans apelował, aby pamiętać o zmarłych, także o tych – którzy zginęli podczas krwawej niedzieli na Wołyniu, gdyż jest to uczynek który zbliża nas najbardziej do Pana Boga. 

Następnie, około godziny 18:55 rozpoczął się przemarsz pod tablicę upamiętniającą ofiary ludobójstwa, gdzie zostały złożone znicze i kwiaty. Z tego miejsca marsz ruszył dalej na Plac Wolności, na którym odbyło się odśpiewanie hymnu polskiego i zostały wygłoszone przemówienia okolicznościowe. 

Jako pierwszy przemówił organizator wydarzenia – Ryszard Oszmian (Ruch Narodowy), który wskazał na problem bezczeszczenia zwłok Polaków mieszkających wówczas na ziemiach ukraińskich.

Musimy wywierać nacisk nie tylko na władze Ukrainy ale także na władze naszego kraju. Żeby doprowadzić do uhonorowaniu i do godnego pochowania  szczątków, które teraz walają się po polach wołyńskich i nie tylko …

Następnie głos zabrał Dawid Trzeciak, który zwrócił uwagę na bestialstwo Rzezi Wołyńskiej.

Wszyscy  doskonale wiemy dlaczego się tutaj znajdujemy. Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, jakim okrucieństwem i barbarzyństwem było ludobójstwo na Wołyniu.

Mówca podkreślił również znaczenie prawdy w relacjach między narodami.

Nigdy nie można dokonywać pojednania na kłamstwie lub na przemilczaniu przeszłości.

Piotr Tuczyński natomiast przedstawił rys historyczny Rzezi Wołyńskiej. Aspekt ten kontynuował Michał Klimaszczyk. 

Kolejne przemówienie wygłosił dr. Maciej Henryk Górny.

Na koniec  padły podziękowania dla wszystkich uczestników wydarzenia i odśpiewano Rotę. 

Agata Pukacz

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_