fbpx

Poznań: PeSTka ma 25 lat! [zdjęcia]

baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Poznański Szybki Tramwaj oddano do użytku 30 stycznia 1997r.

Budowa linii trwała bardzo długo, od 1982 roku. Inwestycja była opóźniona głównie z powodów problemów ekonomicznych lat 80. Pierwsze plany linii tramwajowej powstały jednak już w XX-leciu międzywojennym 1928 r. Wówczas koncepcja przewidywała trasę od Winiar do Lubonia.

Budowa trwała tak długo, że stała się przedmiotem żartów Poznaniaków.

Uruchomienie PST

Ostatecznie, inwestycja została ukończona w styczniu 1997 roku. Poznań mógł się wówczas pochwalić jedną z pierwszych w Polsce nowoczesnych linii transportu publicznego. Otwarcie trasy było wielkim wydarzeniem, które ściągnęło tłumy Poznaniaków. Przez pierwsze dwa dni przejazd był bezpłatny.

Rozbudowa PST

W latach 2011-2013 rozbudowano trasę szybkiego tramwaju o odcinek dojeżdżający do Dworca Zachodniego PKP oraz łącznik z ulicą Głogowską. Dzięki inwestycji ulica Roosevelta, po której jeździ wiele linii tramwajowych, została odciążona.

Nie powiodły się natomiast plany przedłużenia linii PST na Kampus Morasko, z uwagi na sprzeciw władz uczelni.

Foto: ZTM Poznań

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4