fbpx

Poznańska młodzież w obronie polskich szkół na Litwie

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Sprawa dotyczy szkoły podstawowej w Starych Trokach oraz gimnazjum w Połukniu. Zgodnie z decyzją samorządów placówki czeka degradacja do poziomu filii. Zmiana statusu ma związek z litewskim programem “Szkoła Tysiąclecia”.

Zdaniem krytyków wdrożenie programu prowadzi do dyskryminacji szkół mniejszości narodowych. Akcję w obronie zagrożonych polskich szkół na Litwie zorganizowało poznańskie koło Młodzieży Wszechpolskiej, o czym poinformowało na swoim profilu FB.

Dzisiaj w Poznaniu w ramach solidarności z naszymi rodakami na Kresach zorganizowaliśmy konferencję prasową i happening. Puste ławki i przybory szkolne symbolizują merytoryczną i organizacyjną gotowość polskich szkół do nauczania naszym języku, które jest uniemożliwiane przez władze Litwy i Białorusi.

Działacze w czasie konferencji wezwali polski rząd do podjęcia odpowiednich kroków w obronie zagrożonych szkół.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_