Strażnicy miejscy oraz pracownicy socjalni Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie docierają do wszystkich nieogrzewanych miejsc bytowania osób bezdomnych. Wykaz, zawierający miejsca usytuowania koczowisk oraz liczbę przebywających tam osób, wcześniej sporządzili pracownicy socjalni MOPR.
Na terenie Poznania znajduje się 86 czynnych koczowisk, w których przebywają 134 osoby (31 kobiet i 103 mężczyzn). Pustostany, altany na ogródkach działkowych, szałasy, bunkry, klatki schodowe, zasieki na odpady komunalne, czy kanały ciepłownicze – to tam najczęściej możemy spotkać bezdomnych.
Najwięcej koczowisk, bo aż 27 zlokalizowano na terenie Nowego Miasta, w których przebywają 43 osoby. Najmniej, bo tylko 4 są na terenie Wildy, w których przebywają 4 osoby.
Obecnie, funkcjonariusze obydwu służb weryfikują zebrane informacje, a zastane osoby otrzymują ulotkę z zakresem możliwej pomocy socjalnej oferowanej przez Miasto. Wszyscy namawiani są do zmiany trybu życia i przeniesienia się do stałych ośrodków, a w dalszej perspektywie do wyjścia z bezdomności.
Dla strażników jest to też okazja do zapoznania się dokładnymi lokalizacjami koczowisk. Jest to bardzo ważne dla funkcjonariuszy, którzy będą interweniowali po zmroku w sytuacjach kryzysowych, najczęściej powodowanych niskimi temperaturami powietrza. Podczas wizyty u bezdomnych strażnicy wyposażeni są w pakiety żywnościowe, między innymi zawierające gorący posiłek – jeśli tylko ktoś będzie bardzo głodny lub osłabiony, otrzyma taką formę pomocy.
Straż miejska apeluje do mieszkańców, aby nie pozostawali obojętnymi na los osób bezdomnych. Informacje można przekazywać do MOPR, straży miejskiej, policji lub dzwonić na nr alarmowy 112. Całą dobę czynny jest także Punkt Interwencji Kryzysowej – telefony: 61 835 48 66 oraz 61 835 48 65.
Podane dane liczbowe będą zmieniały się wraz z nadejściem niskich temperatur powietrza.
Źródło: Straż Miejska Miasta Poznania