fbpx

Spotkanie Grupy Wyszehradzkiej w Rogalinie

Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI

28 czerwca ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Bałkanów Zachodnich spotkają się w Rogalinie. Celem zjazdu jest wyrażenie poparcia przez państwa V4 integracji Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską. Do Bałkanów Zachodnich zaliczamy Albanię, Serbię, Czarnogórę, Bośnię i Hercegowinę, Macedonię Północną oraz Kosowo.

Sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk podkreśla znaczenie Polski w integracji Bałkanów Zachodnich z UE.

Byłoby to niemożliwe, gdyby nie poznański Szczyt Bałkanów Zachodnich w 2019 r. Również kluczowa jest nasza aktywna prezydencja w ramach V4. 28 czerwca odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych grupy V4 i państw Bałkanów Zachodnich. Mam nadzieję, że dołączą do nich przedstawiciele Chorwacji i Słowenii.

Zjazd ma towarzyszyć również obchodom Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Miejsce spotkania – pałac Raczyńskich w Rogalinie nawiązuje do tradycji polskiej dyplomacji (właściciel pałacu, Edward Raczyński był ambasadorem II RP, ministrem spraw zagranicznych rządu londyńskiego oraz prezydentem na uchodźctwie.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI