24 stycznia rusza szkolenie online z terapii w pedagogice Montessori. Jest ono dedykowane nauczycielom i terapeutom, którzy na co dzień pracują z dziećmi z opóźnieniem i nieprawidłowościami w rozwoju mowy, zaburzeniami Integracji Sensorycznej, ryzykiem dysleksji, spektrum autyzmu oraz diagnozą dotyczącą różnego rodzaju niepełnosprawności. W szkoleniu mogą uczestniczyć także rodzice, których dzieci mają powyższe zaburzenia rozwojowe.
Szkolenie będzie miało dwa stopnie.
W pierwszej części uczestnicy poznają podstawowe założenia pedagogiki Marii Montessori, zrozumieją integracyjny i terapeutyczny aspekt tej metody. Poznają również podstawowe założenia terapii pedagogicznej w oparciu o zasady Montessori oraz dowiedzą się w jaki sposób można je zastosować w swojej pracy pedagogicznej i terapeutycznej. Ponadto, uczestnicy otrzymają praktyczne wskazówki do pracy, będą ćwiczyć i doświadczać (pomimo spotkania online).
Szkolenie pomoże nauczycielom inaczej spojrzeć na dzieci, które otrzymywały etykietkę trudnych i niegrzecznych. Uczestnicy otrzymają wiedzę, jakie sytuacje powinny zaniepokoić przy obserwacji dziecka. Dowiedzą się również, jak wskazać rodzicom możliwość wsparcia dziecka w formie diagnozy i terapii.
Terapeuci natomiast poznają możliwości dostosowania swojej dotychczasowej pracy do zasad pedagogiki Montessori. Ponadto, dostaną wskazówki dotyczące wykorzystania metody Montessori w codziennej pracy z każdym dzieckiem.
Rodzice natomiast poznają metodę Montessori i dowiedzą się jak działać aby w pełni wykorzystać potencjał rozwojowy ich dzieci.
Podczas szkolenia uczestnicy poznają objawy i konsekwencje zaburzeń rozwoju dziecka związanych z wymienionymi na początku artykułu zaburzeniami rozwojowymi. W trakcie warsztatów uczestnicy dostaną wskazówki do adaptacji materiałów i pokazów pracy z materiałami Montessori. Dowiedzą się również, jak indywidualizować pokaz pracy zgodnie z potrzebami dziecka. Dodatkowo usłyszą, jak radzić sobie w sytuacji, gdy w grupie lub w domu mamy dziecko z problemami sensorycznymi lub z obszaru zaburzeń rozwoju mowy. Będą będą tworzyć przykładowe materiały rozwojowe.
W drugiej części z kolei osoby biorące udział w szkoleniu uszczegółowią swoją wiedzę i doświadczenia z pierwszego stopnia kursu; tj. będą uczestniczyć w zajęciach i warsztatach ze specjalistami z różnych dziedzin. Doświadczą możliwości zmiany sposobu obserwacji dziecka oraz dowiedzą się, jak działać zgodnie z założeniami pedagogiki Montessori: bez wzmocnień, kar i nagród. Poznają kolejne sposoby pracy z materiałami Montessori i nauczą się korzystania z tego zaplecza, które już mają – oczywiście pod kątem zasad pedagogiki Montessori.
Po uzyskaniu szkolenia uczestnik będzie patrzeć na dziecko zgodnie z założeniami montessoriańskiej obserwacji. Zobaczy dzięki temu dużo więcej, niż do tej pory; pozna sposoby pracy z dzieckiem bez dodatkowych wzmocnień w trakcie zajęć i terapii; zwiększy swoją wiedzę dotyczącą objawów zaburzeń SI, opóźnionego rozwoju mowy i dysleksji. Dzięki warsztatom ze specjalistami zyska dodatkowe narzędzia do komunikacji z rodzicem dziecka, które potrzebuje wsparcia i terapii. Będzie stosować w praktyce adaptacje pokazów pracy z materiałami Montessori oraz będzie dostosowywać swoje materiały do terapii zgodnie z zasadami terapii Montessori. Będzie również tworzyć własne materiały w oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie.
Każdy uczestnik otrzyma materiały do użytku własnego – zbiór zasad i wskazówek do prowadzenia zajęć z uwzględnieniem terapii w pedagogice Montessori.
W trakcie szkolenia uczestnicy będą mieli możliwość dołączyć do zamkniętej grupy na Facebook’u, w której będzie można podzielić się materiałami.
Organizatorami szkolenia są:
- Ewa Nikłajew- Wieczorowska, która jest nauczycielką i terapeutką metody Montessori. Prowadzi kursy, studia podyplomowe i szkolenia z zakresu metody Marii Montessori oraz samorozwoju nauczyciela Montessori. Uwielbia pomagać w metamorfozach montessoriańskich placówek i chętnie łączy je ze szkoleniem dla całej kadry żłobka, przedszkola lub szkoły. Przekazuję podczas szkolenia całą swoją wiedzę i doświadczenie.
- Karolina Ryndak-Kozik- pedagog, neurologopeda, nauczyciel Montessori;
- Magdalena Kazura- Absolwentka fizjoterapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu. Terapeutka Integracji Sensorycznej oraz NDT – BOBATH. Dzieli życie pomiędzy Polskę i Francję, dzięki czemu poznaje najnowsze trendy terapeutyczne. Prowadzi warsztaty z SI oraz fizjoterapii w ramach szkoleń w CUDzie Montessori.
Formularz zgłoszeniowy do wydarzenia znajduje się w linku poniżej:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScMMiWPKbouY9u2pDzte0DGkN3Uy3NpD-Bm968OlxyUV-D88w/viewform
Agata Pukacz