Trudna sytuacja poznańskiej Ławicy

Previous slide
Next slide

Lotnisko stolicy Wielkopolski znalazło się w sporych kłopotach finansowych. Oprócz stałych w ostatnich latach wydatkach Ławicy związanych z wypłatą odszkodowań właścicielom okolicznych domów lotnisko odnotowało olbrzymi bo 72% spadek przychodów spowodowany ograniczeniom lotów (porównanie roku 2020 do 2019).

Ławica obsłużyła w roku 2020 657 709 pasażerów, podczas gdy w 2019 2,37 mln pasażerów. W związku z pandemią koronowirusa i utratą przychodów zostały również wstrzymane inwestycje.

W ostatnich 6 latach, Port Lotniczy w Poznaniu zapłacił kwotę ponad 118,5 mln zł w ramach odszkodowań (łącznie z odsetkami i kosztami procesów). W porównaniu do innych lotnisk sytuacja ta jest wyjątkowa i negatywnie wpływa na możliwości rozwojowe Ławicy. Przyczyną dla której Port Lotniczy w Poznaniu jest zmuszony do wypłaty odszkodowań jest lokalizacja Ławicy oraz bezpośrednio – decyzja sejmiku woj. wielkopolskiego z 2012 roku wprowadzająca obszar ograniczonego użytkowania. W związku z tymi przepisami właścicielom nieruchomości przysługują odszkodowania za spadek wartości ich nieruchomości w związku z nadmiernym hałasem.

Port Lotniczy w Poznaniu otrzymał „Dużą Pożyczkę Płynnościową” w kwocie 25 mln z Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju, przeznaczony na łagodzenie skutków epidemii COVID-19. Pożyczka ta stanowi kroplę w morzu potrzeb Ławicy. Według Marka Woźniaka – marszałka woj. wielkopolskiego rząd powinien przyznać lotnisku bezzwrotną pomoc.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide