fbpx

W Poznaniu trwa kolejny Festiwal Ethnoport

Festiwal Ethnoport – święto muzyku etnicznej w nowoczesnym wydaniu. W dniach 3-5 września na dwóch scenach w CK Zamek odbywają się koncerty artystów z całego świata, którzy prezentują kulturę muzyczną ze swoich regionów, nierzadko wzbogaconą o nowoczesne, międzynarodowe brzmienia. W tym roku grają muzycy m.in. z Finlandii, Węgier, Francji, Mali, Polski, Korei, Syrii. Oprócz koncertów, za dnia, odbywają się różne warsztaty, spotkania, prelekcje. Całe trzy dni poświęcone tradycyjnej muzyce i wyzwaniom nowoczesnego świata. 

Kolejne edycje ETHNO PORTU pozornie nie różnią się znacząco od poprzednich. Zaproszeni artyści grają tradycyjną muzykę etniczną, na festiwalowych scenach wśród gwiazd światowego formatu pojawiają się polscy wykonawcy, najbardziej aktywni uczestnicy biorą udział w warsztatach i nawet grono organizatorów jest niemal takie samo.

A jednak ETHNO PORT dziś to zupełnie inne wydarzenie niż to z 2008 roku, gdy festiwal odbył się po raz pierwszy. Jego znaczenie na nowo określiła zmieniająca się wokół nas rzeczywistość, w której na społeczną świadomość coraz mocniej wpływa STRACH. Na globalnej mapie lęków dominują: obawa przed wojną, zamachami terrorystycznymi, islamskim radykalizmem i konsekwencjami zmian klimatycznych. Wielu polityków i ich wyborców receptę na pokonanie zagrożeń widzi w odseparowaniu się od świata i konsolidacji pod szyldem haseł nacjonalistycznych. Każdy obcy, inny staje się w tym ujęciu konkurentem na drodze do ekonomicznej pomyślności i co równie ważne, zagrożeniem dla utrzymania wyidealizowanej kulturowej tożsamości.   

Na szczęście istnieją też przeciwstawne koncepcje poradzenia sobie z globalnymi wyzwaniami. Dominuje w nich NADZIEJA odwołująca się do najbardziej podstawowych, humanistycznych wartości. Siła pozytywnej wizji stawiającej na otwartość i dialog nie opiera się zresztą tylko na szlachetności samej idei. Rozwiązanie piętrzących się problemów rzeczywiście wydaje się być możliwe tylko wtedy, gdy uda nam się wypracować wspólny plan działania – obrać drogę wykorzystującą potencjał współczesnych technologii uwzględniającą i szanującą kulturową różnorodność.

W tak zarysowanej opozycji ETHNO PORT i jego publiczność określają się jednoznacznie po stronie NADZIEI

– piszą organizatorzy o idei festiwalu

fot; M.Kaczynski

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *