fbpx

„Warto przeczytać” – Okruchy szczęścia

baner_2
baner_2
previous arrow
next arrow

„Okruchy szczęścia” to książka argentyńskiej pisarki i dziennikarki Claudii Pineiro. Książka, która szokuje i nikogo nie pozostawia obojętnym.
Główna bohaterka prowadzi zwyczajne, poukładane życie na przedmieściach Buenos Aires. Jest żoną i matką 6-letniego synka. Wszystko zmienia się jednego dnia, gdy staje się sprawczynią strasznego, dalekosiężnego w skutkach wypadku.
Pod wpływem traumy, a przede wszystkim z przekonania, że tak będzie lepiej dla rodziny, opuszcza ją i zaczyna nowe życie, w bardzo odległym miejscu.
Po latach, wskutek okoliczności zawodowych, wraca na kilka tygodni do Buenos Aires. Nie liczy na nic, nie wie nawet czy chce spotkania ze swoim, dorosłym już synem. Bieg wydarzeń sprawia, że dochodzi do konfrontacji, a autorka funduje nam bezlitosne studium cierpień psychicznych głównej bohaterki.
Z jednej strony bardzo jej współczuję, z drugiej nie mogę pojąć, jak można zostawić własne dziecko. Rozumiem, że szok, że trauma, że milion strasznych myśli, ale czy można przeżyć choćby jeden dzień, nie wiedząc co dzieje się z twoim synem?
Mimo szczerych chęci, podczas czytania powieści, a także po jej zakończeniu, nie zdołałam zrozumieć tej nieszczęśliwej kobiety.
Warta poznania, ale bardzo trudna historia, wnikająca w świadomość i zadająca mnóstwo pytań.
Mimo tematu, książkę czyta się dobrze. Pineiro bardzo sprawnie posługuje się piórem, potrafi mistrzowsko oddać dramatyzm, nie popadając w niepotrzebny patos.

„Nie ma alternatywy dla istot, które kochają i rozdzielają się – musisz rozpaczać lub zapomnieć” (Paul Valéry)

Joanna Oszmian

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
baner_2
baner_2
previous arrow
next arrow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.