fbpx

“Warto przeczytać” – Tysiąc wspaniałych słońc

W tym tygodniu polecam Wam książkę Khaleda Hosseini „Tysiąc wspaniałych słońc”. Była to najwyżej oceniana i najgłośniejsza powieść 2007 roku, bestseller w 20 krajach świata.

Akcja dzieje się na przestrzeni ponad 30 lat i skupia na historii dwóch kobiet. Pierwsza bohaterka – Mariam, w wieku zaledwie 15 lat poślubia despotycznego kupca Rasheeda.

Druga to ambitna i wykształcona Laila, która wiedzie szczęśliwe życie, dopóki na jej dom nie spada bomba. W wyniku śmierci rodziny,  Laila trafia do domu Mariam i Rasheeda i wkrótce zostaje jego drugą żoną.  Mariam, jest już wówczas dojrzałą kobietą, z wyrobioną pozycją pani domu. Pojawienie się młodziutkiej Lajli burzy jej monotonię i powoduje, że czuje się zagrożona. Trudna relacja obu kobiet stopniowo przeradza się w głęboką przyjaźń. Mimo iż pochodzą z całkowicie różnych światów, jednoczą się w obliczu cierpień zadawanych im przez męża. Ich wspólną radością i sensem staje się córka Lajli – Aziza.

Oprócz domowego piekła, przeżywają również dramaty związane z toczącymi się w tle konfliktami zbrojnymi. Autor opisuje wojnę między wojskami ZSRR a oddziałami islamskich bojowników. Kilkanaście lat walk zakończonych wycofaniem się wojsk radzieckich, doprowadziło do ogromnych zniszczeń, pociągnęło za sobą wiele śmierci i dramatów.
Afgański Kabul opisywany przez poetów jako tytułowe “miasto tysiąca słońc” było więc świadkiem wzlotów i upadków, starć militarnych, których ofiarami byli zwykli ludzie. Książka jest naprawdę mocna, wszystko przeżywa się tu razem z bohaterkami. Mimo całego okrucieństwa, jest to również  opowieść o miłości, przyjaźni, nadziei i oddaniu.

Czytałam ją dobrych kilka lat temu, ale nie sposób tej historii zapomnieć. Polecam czytelnikom, którzy szukają w literaturze autentycznych emocji.

Cytat z książki:

„Życie wymaga abyśmy znosili kolejne smutki długo po tym gdy nam się wydaje, że więcej już nie zniesiemy”.

Joanna Oszmian

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

One thought on ““Warto przeczytać” – Tysiąc wspaniałych słońc

  1. O! To coś naprawdę dla mnie.Historie wyjątkowych kobiet zawsze mnie intrygowały i ciekawiły.Czuję się zachęcona do przeczytania . Dziękuję 😊

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *