fbpx

WHO wprowadza zmiany. Polska ma 5 lat na ich wdrożenie

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

W styczniu 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła nową Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11). Polska, podobnie jak wszystkie kraje członkowie WHO, ma 5-letni okres przejściowy na jej wdrożenie. Czas ten zostanie przeznaczony na tłumaczenie dokumentu, konsultacje i szkolenia dla specjalistów. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, cały proces ma zakończyć się w czerwcu 2023.


Obecnie nie wiadomo jak zmiany wpłyną na już zdiagnozowane osoby i ich rodziny. Ministerstwo nie podjęło do tej pory oficjalnego stanowiska w sprawie. Wiadomo jednak, że w celu uniknięcia stygmatyzacji zmienione zostanie nazewnictwo. 

Do tej pory istniały trzy typy autyzmu, tj. Zespół Aspergera, autyzm atypowy i autyzm dziecięcy. Wcześniej opisane rodzaje autyzmu zostaną zastąpione sformułowaniem zaburzenia ze spektrum autyzmu. WHO wprowadza nową nazwę, aby uniknąć szufladkowania osób, które inaczej postrzegają świat. Zmiany spowodowane są również postępami w badaniach naukowych i większą świadomością społeczeństw na temat autyzmu. 
Osoby posiadające diagnozę nie muszą się jednak obawiać, że diagnoza zostanie cofnięta bądź przestanie mieć znaczenie. 

Agata Pukacz

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_