W styczniu 2022 r. Światowa Organizacja Zdrowia przyjęła nową Międzynarodową Klasyfikację Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11). Polska, podobnie jak wszystkie kraje członkowie WHO, ma 5-letni okres przejściowy na jej wdrożenie. Czas ten zostanie przeznaczony na tłumaczenie dokumentu, konsultacje i szkolenia dla specjalistów. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Zdrowia, cały proces ma zakończyć się w czerwcu 2023.
Obecnie nie wiadomo jak zmiany wpłyną na już zdiagnozowane osoby i ich rodziny. Ministerstwo nie podjęło do tej pory oficjalnego stanowiska w sprawie. Wiadomo jednak, że w celu uniknięcia stygmatyzacji zmienione zostanie nazewnictwo.
Do tej pory istniały trzy typy autyzmu, tj. Zespół Aspergera, autyzm atypowy i autyzm dziecięcy. Wcześniej opisane rodzaje autyzmu zostaną zastąpione sformułowaniem zaburzenia ze spektrum autyzmu. WHO wprowadza nową nazwę, aby uniknąć szufladkowania osób, które inaczej postrzegają świat. Zmiany spowodowane są również postępami w badaniach naukowych i większą świadomością społeczeństw na temat autyzmu.
Osoby posiadające diagnozę nie muszą się jednak obawiać, że diagnoza zostanie cofnięta bądź przestanie mieć znaczenie.
Agata Pukacz