fbpx

Wielkopolski kombatant, gen. Jan Podhorski kończy 100 lat!

Jego życiorysem można by obdzielić wielu. Generał Jan Podhorski działalność społeczną rozpoczął w XX-leciu międzywojennym. Był harcerzem oraz członkiem kilku organizacji szkolnych. Bezpośrednio przed wybuchem drugiej wojny światowej jako ochotnik wstąpił do batalionu obrony narodowej, w którym zwalczał wywiad niemiecki w Wielkopolsce. W czasie II wojny światowej brał udział w kampanii wrześniowej, trafił do niewoli niemieckiej, walczył w powstaniu warszawskim. Był członkiem Związku Jaszczurczego, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Armii Krajowej.

Po wojnie próbował założyć w Poznaniu organizację o profilu narodowym. Za to wylądował w więzieniu, a następnie był represjonowany przez władze komunistyczne przez cały okres trwania PRL. W III RP członek organizacji kombatanckich. Mimo wieku gen. Jan Podhorski jest wciąż osobą bardzo aktywną – często można go spotkać na różnego rodzaju spotkaniach, m.in. z młodzieżą.

Generał Podhorski został odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem „Pro Memoria” i Krzyżem Walecznych.

Z okazji jubileuszu w piątek 18 czerwca została zorganizowana uroczystość w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim, w czasie której generałowi wręczono medal Pro Bono Poloniae oraz odczytano list od premiera M. Morawieckiego.

W sobotę 19 czerwca przewidziana jest dalsza część uroczystości, tym razem zorganizowane przez Wielkopolską Brygadę Obrony Terytorialnej. Na terenie strzelnicy “Olszynka” w Biedrusku mają odbyć się I Zawody Strzeleckie im. gen. Jana Podhorskiego.

Foto: www.poznan.pl

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

One thought on “Wielkopolski kombatant, gen. Jan Podhorski kończy 100 lat!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *