Dalsza poprawa estetyki Starego Miasta i zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów – to cel zmian w uchwale o parku kulturowym. Wśród nowych propozycji zapisów jest zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym na tym terenie. Może to pomóc w walce o wyeliminowanie klubów go-go ze ścisłego centrum Poznania.
Obecność tego typu działalności w śródmieściu negatywnie wpływa na wizerunek Poznania – nie tylko na zewnątrz, wśród turystów i osób odwiedzających nasze miasto w celach biznesowych, ale też mieszkańców. Nie możemy tego tolerować. Stary Rynek i okolice to nasze dziedzictwo, które musimy chronić i o które musimy dbać. Wierzę, że nowy zapis w uchwale o parku kulturowym spowoduje, że tego typu usługi przestaną psuć wizerunek ścisłego centrum i całego Poznania, a stolica Wielkopolski słynąć będzie jak dotąd z interesujących zabytków, przedsiębiorczości i bogactwa kulturalnego – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydenta Poznania.
Uchwała o utworzeniu “Parku Kulturowego Stare Miasto” obowiązuje w Poznaniu od lutego 2018 r. Określa ona zasady dotyczące m.in. prowadzenia handlu i gastronomii, działań reklamowych czy sposobu korzystania z zabytków.
Po trzech latach obowiązywania uchwały pojawiła się konieczność doprecyzowania pewnych kwestii, a także rozszerzenia niektórych zapisów. Podjęło się tego Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków i międzywydziałowy zespół zadaniowy. Celem nowelizacji jest dalsza poprawa estetyki Starego Miasta oraz zwiększenie możliwości egzekwowania przepisów. Oprócz drobnych korekt – takich jak uaktualnienie nazw ulic stanowiących granicę parku, zapisy dotyczące banerów informujących o wydarzeniach kulturalnych czy uściślenie zasad iluminacji budynków, najważniejszą zmianą jest zakaz prowadzenia działalności usługowej o charakterze erotycznym na tym terenie – tłumaczy Joanna Bielawska-Pałczyńska, Miejska Konserwator Zabytków.
Najcenniejszy historycznie obszar miasta ma służyć w równej mierze mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom. Prawo do użytkowania wspólnej przestrzeni wiąże się nie tylko z korzyściami, ale również odpowiedzialnością i pociąga za sobą różne obowiązki. Dlatego właśnie powołaliśmy do życia park kulturowy – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Liczymy, że nowelizacja uchwały o parku kulturowym pomoże stworzyć warunki prawne do docelowego usunięcia z historycznego obszaru staromiejskiego szkodzących wizerunkowi Poznania klubów go-go. Dołożymy wszelkich starań, by Stare Miasto mogło szczycić się mianem największej atrakcji turystycznej, godnie prezentując zachowane dziedzictwo kulturowe.
fot. Autorstwa Historia3012 – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=50327790
Źródło: www.poznan.pl