fbpx

Zbąszyń: 78 rocznica bitwy o Monte Cassino [video, zdjęcia]

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

21 maja w Zbąszyniu odbyły się uroczystości poświęcone bitwie o Monte Cassino. Głównymi organizatorami obchodów byli: fundacja TRES oraz IPN we współpracy z grupą modlitewną św. Ojca Pio i św. Jana Pawła II oraz uczniami LO im. Stefana Garczyńskiego w Zbąszyniu.

W tym roku mija 78 rocznica bitwy o Monte Cassino. Wczorajsze wydarzenie miało charakter upamiętniający udział gminy Zbąszyń w bitwach na froncie włoskim. Podczas spotkania zostały zaprezentowane sylwetki żołnierzy z gminy Zbąszyń. Pokazano również dokumenty, które udało się zdobyć podczas dotychczasowych poszukiwań. 
 Uczniowie LO wykonali utwory, takie jak pieśń autorstwa Alfreda Schütza i Feliksa Konarskiego pt. „Czerwone Maki na Monte Cassino” i wiersze o tematyce patriotycznej. 

Organizatorzy wydarzenia przekazali również ważny dokument na ręce członka rodziny jednego z żołnierzy walczących o Monte Cassino. Zaświadczenie potwierdza, że zbąszyński aliant śp. Roman Dąbrowski przebywał w niemieckim obozie Fort VII w Poznaniu. 

Kolejna osoba zaangażowana w poszukiwania zbąszyńskiej aliantów, mająca takie samo nazwisko jak aliant, dotarła do postaci ś. p. Alfonsa Matuli, żołnierza korpusu polskiego. Walczył on we Włoszech. Mówca opowiedział, jak natrafił na postać żołnierza zbąszyńskiego.

 
Następnie głos zabrał przedstawiciel IPN zapewniając, że urząd jest zaangażowany w projekt. 
Jako ostatni wypowiedział się członek grupy modlitewnej. 
Zapraszamy do obejrzenia transmisji oraz zdjęć. 

Agata Pukacz

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_