Jesteś przedsiębiorcą i masz długi? Boisz się postępowania sądowego? Nie wiesz gdzie szukać pomocy? Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się jak uniknąć rozpraw w sądzie i niepotrzebnego dodatkowego stresu.
W poniższym artykule omówimy jedną z czterech polskich procedur restrukturyzacyjnych, która ma na celu pomóc przedsiębiorcy doprowadzić do ugodowego zakończenia postępowania. Istotą takiego postępowania jest to, że przedsiębiorca, który jest dłużnikiem ma prawo porozumieć się z wierzycielem poza sądem. Właściciel firmy proponuje układ wierzycielom, a ci z kolei głosują przy pomocy systemu teleinformatycznego czy zgadzają się na taki układ. Aby układ proponowany przez przedsiębiorcę mógł zostać uznany, większość wierzycieli musi zaaprobować jego propozycje, przy czym większość ta musi reprezentować przynajmniej 2/3 ogólnej sumy długów.
Po uzbieraniu głosów należący złożyć wniosek do sądu o zatwierdzenie układu, również w wersji elektronicznej, a sąd musi zatwierdzić układ między przedsiębiorcą a wierzycielami. Ochronę uzyskuje się z momentem obwieszczenia w Krajowym Rejestrze Zadłużonych i trwa ona aż do momentu zatwierdzenia przez sąd układu.
Warunkiem skorzystania z takiej formy pomocy jest kryzys ekonomiczny firmy, czyli niewypłacalność lub zagrożenie niewypłacalnością.
Z dniem 1 grudnia 2021 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy dotyczące procedur restrukturyzacyjnych, a procedury uproszczone postępowań restrukturyzacyjnych od tego dnia znikną z systemu, gdyż była one wyłącznie procedurą czasową w celu pomocy przedsiębiorcom w uporaniu się z długami. Wiele rozwiązań z uproszczonego postępowania restrukturyzacyjnego będzie wdrożonych w nowe, wyżej opisane przepisy.
Co jest istotne, samo postępowanie będzie wszczynane i prowadzone tylko i wyłącznie elektronicznie i nie będzie dopuszczalna forma papierowa.
Agata Pukacz