fbpx

Żołnierze WOT z Wielkopolski uporządkowali groby bohaterów

_
Salonty Kazimierz

Wielkopolscy terytorialsi z 12 WBOT odwiedzają cmentarze położone w województwach wielkopolskim oraz lubuskim. Akcja „Żołnierska pamięć” odbywa się co roku przed uroczystością Wszystkich Świętych. Żołnierze sprzątają groby oraz zapalają znicze na mogiłach powstańców i osób zasłużonych dla Ojczyzny.

Terytorialsi ze 125 batalionu lekkiej piechoty, każdego roku doglądają miejsc spoczynku bohaterów w Lesznie. Śremski batalion z kolei, oprócz miejskiego cmentarza, wyrusza również na cmentarz w Gnieźnie, gdzie spoczywa m.in. major Stefan Chosłowski, który podczas powstania wielkopolskiego uczestniczył w opanowaniu Śremu oraz przejmowaniu niemieckich koszar i magazynów. Zorganizował powstańczy batalion w Śremie i nim dowodził.

Żołnierze 151 blp odwiedzają i sprzątają groby żołnierzy spoczywających na Ziemi Lubuskiej, natomiast żołnierze z Poznania i okolic zapalają symboliczne znicze m.in. na cmentarzu junikowskim.

Celem akcji „Żołnierska pamięć” jest kształtowanie świadomości patriotycznej, historycznej oraz pielęgnowanie pamięci o poległych za Ojczyznę żołnierzach.

fot: FB/Stowarzyszenie Odra-Niemen Oddział Wielkopolski

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
Salonty Kazimierz