fbpx

Betlejem Poznańskie: pierwsze atrakcje już w sobotę!

baner wielkopolska 4
Kampania_ebilet_limboski_9czerwca_8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB, pr
SKIBA Stand UP 9 czerwca 2024_ kampania_ebilet _8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB,

– Cieszę się, że możemy zaprosić mieszkańców i turystów do udziału w Betlejem Poznańskim, które po przerwie znów zagości na terenie naszego miasta. Tegoroczna edycja tego wydarzenia jest wyjątkowa, bowiem po raz pierwszy wychodzimy ze świąteczną ofertą na Łazarz. To dodatkowa okazja, aby lepiej poznać ten piękny rejon Poznania – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Ciesząc się radosną atmosferą, nie zapominajmy o przestrzeganiu zasad sanitarnych. W miejscach, w których nie możemy zachować dystansu społecznego, także na świeżym powietrzu, powinniśmy zakładać maseczki. Zachęcamy również, aby nie przyjeżdżać na plac Wolności i Łazarz samochodem, lecz skorzystać z transportu publicznego. Pozwoli to uniknąć korków.

W sobotę, 20 listopada rozpocznie się tradycyjny jarmark bożonarodzeniowy na placu Wolności – uroczyste otwarcie zaplanowano na godz. 17. W tym roku kiermasz w tym miejscu potrwa aż do 26 grudnia. Jak zawsze, zaplanowano wiele atrakcji.

Tak jak w latach poprzednich, będzie można wesprzeć szlachetne akcje na rzecz działalności Hospicjum Palium i Fundacji Bread of Life. 18 grudnia odbędzie się kolejna edycja Poznań Silent Night. Międzynarodowa społeczność akademicka zaprasza wszystkich mieszkańców do stworzenia wielojęzycznego chóru i wspólnego odśpiewania „Cichej Nocy” w możliwie dużej liczbie języków. W przedświątecznym programie wydarzeń znalazło się także m.in. Christmas Silent Disco czy Zimowe Fire Show.

– Tegoroczna edycja Betlejem Poznańskiego jest wyjątkowa, bowiem jarmark będzie można odwiedzać przez całe święta Bożego Narodzenia. Na placu Wolności gościć będzie ponad 40 wystawców – nie tylko z Polski, ale całej Europy: Niemiec, Włoch, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Litwy. Na jarmarku nie zabraknie też produktów, które można znaleźć na wigilijnym stole, np. pierników, barszczu z uszkami czy kapusty z grzybami – wylicza Anna Dorna, przedstawicielka spółki JB Events.

Na placu Wolności do dyspozycji najmłodszych udostępnione zostaną dwie karuzele. Przez niemal cały grudzień w Centrum Inicjatyw Rodzinnych stać będzie skrzynka na listy do Gwiazdora. Na mieszkańców i turystów czekają jeszcze inne niespodzianki. W tym roku, oprócz kolekcjonerskich szklanek, można będzie kupić także świeczki z logo Betlejem Poznańskiego.

Święta na Łazarzu

Ze względu na planowany remont płyty Starego Rynku atrakcje w ramach Betlejem Poznańskiego przeniosą się stamtąd na Łazarz – w dwie lokalizacje. Świąteczne niespodzianki czekają na poznaniaków i poznanianki na Rynku Łazarskim, którego uroczyste otwarcie po przebudowie nastąpi 4 grudnia. W ten wyjątkowy weekend mieszkańcy i turyści będą mogli wziąć udział w koncertach, grze miejskiej, warsztatach i animacjach dla dzieci. Oprócz stałych stoisk pod nowym zadaszeniem targowiska stanie kilkanaście drewnianych domków handlowych w ramach bożonarodzeniowego jarmarku oraz bezpłatna karuzela wenecka dla najmłodszych. Świąteczny kiermasz na Rynku Łazarskim potrwa do 19 grudnia.

To nie koniec wrażeń, bowiem atrakcje czekają także przy wejściu głównym do Areny. W ramach Betlejem Poznańskiego, 10 – 19 grudnia odbędzie się tam jarmark bożonarodzeniowy. Po rocznej przerwie powróci także Festiwal Rzeźby Lodowej. W weekend 10-12 grudnia do stolicy Wielkopolski znów przyjadą rzeźbiarze z całego świata. Lodowe figury staną z obu stron wejścia głównego do Areny. Nie zabraknie też atrakcji dla najmłodszych.

– Zapraszamy mieszkańców i turystów, którzy odwiedzają Poznań, aby wspólnie z nami przeżywali świąteczny czas. Zachęcamy, by odwiedzać nas nie tylko w soboty i niedziele, ale przez cały tydzień – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Bożonarodzeniowy jarmark odbędzie się w tym roku również w City Parku. Przed świętami będzie można tam spotkać wystawców z ofertą gastronomiczną i prezentową. Nie zabraknie też innych niespodzianek. Cały dochód z wynajmu straganów zostanie przekazany na cel społeczny.

Wszystkie wydarzenia w ramach Betlejem Poznańskiego będą organizowane zgodnie z obowiązującym reżimem sanitarnym. Miasto Poznań zachęca, aby korzystać z komunikacji miejskiej. Pozwoli to uniknąć korków. Wszystkie świąteczne lokalizacje połączy Betlejemska Bimba z numerem 24. Pojawi się w nich także zabytkowy „Ogórek” MPK, przy którym odbywać się będą animacje dla dzieci.

Więcej informacji o świątecznych atrakcjach można znaleźć na stronie internetowej: betlejempoznańskie.pl, która będzie na bieżąco aktualizowana.

Świąteczne iluminacje

Oko poznaniaków i gości odwiedzających nasze miasto przed Bożym Narodzeniem cieszyć będzie też świąteczne drzewko. Ze względu na planowany remont Starego Rynku choinka stanie w tym roku na placu Wolności. Jej uroczyste rozświetlenie nastąpi 3 grudnia o godz. 17:00. Drzewko to nie wszystko, bowiem przed świętami rozbłyśnie całe miasto.

– Światło to bardzo ważna część Bożego Narodzenia. W Poznaniu staramy się, aby oświetlenie było wyjątkowe. W poprzednich sezonach świąteczne iluminacje nawiązywały do poznańskiej architektury. Tym razem chcemy opowiedzieć o poznańskich legendach – zapowiada Katarzyna Parysek-Kasprzyk, zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP.

Na ulicach znajdziemy elementy świetlne nawiązujące do lokalnych opowieści: „O poznańskich koziołkach”, „O rogalach świętomarcińskich”, „O krawcu z Chwaliszewa”, „O królu kruków” oraz „O pustelniku z Muszej Góry”. W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR, umożliwiający zapoznanie się z daną legendą.

Świąteczne światła pojawią się tradycyjnie na staromiejskich uliczkach i Starym Rynku. Pięknie oświetlona zostanie także Śródka. Podziwiać będzie można m.in. przestrzenną instalację świetlną wzbogacającą znany mural. Oświetlony zostanie również Most Biskupa Jordana, a także śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego, rondo Kaponiera. Na poznańskich rynkach (Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim) staną świąteczne choinki. Ozdoby na latarniach pojawią się na fragmencie Al. Niepodległości (od ul. Libelta do ul. Św. Marcin), na Moście Teatralnym, Moście Dworcowym oraz ul. Św. Marcin.

Iluminacje wykonane według nowych, autorskich poznańskich projektów będą zdobiły miasto od 27 listopada do 2 lutego, przez trzy kolejne sezony zimowe.

Źródło: Poznan.pl

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
Kampania_ebilet_limboski_9czerwca_8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB, pr
SKIBA Stand UP 9 czerwca 2024_ kampania_ebilet _8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB,