EDUKACJA KLIMATYCZNA W PODSTAWIE PROGRAMOWEJ?-NAJNOWSZY POMYSŁ RZĄDU

Previous slide
Next slide

Rząd daje zielone światło na wprowadzenie ideologii klimatycznej do programu nauczania.

Wiceminister edukacji Joanna Mucha podczas konferencji stwierdziła, że edukacja klimatyczna ma być implementowana do wszystkich przedmiotów nauczania.

W trakcie konferencji prasowej Joanna Mucha poinformowała, że w tym celu powołano specjalny zespół roboczy.

Edukacja klimatyczna jest nam wszystkim niezwykle potrzebna – przekonywała Mucha.

Wciąż powtarzam, że ta zmiana, która wiąże się z trendem klimatycznym, zdefiniuje nasze życie na kolejne dekady, jeśli nie setki lat, więc naszym obowiązkiem jest przygotowanie uczniów do tego, że by żyli w tym zmieniającym się świecie, żeby odnajdywali się na zmieniającym się rynku pracy (…), gdzie „zielone kompetencje” będą niezwykle istotne, być może będą kluczowe – stwierdziła wiceminister edukacji.

Zespół ma stanowić wsparcie dla Ministerstwa Edukacji Narodowej dla tworzenia podstawy programowej dla edukacji “klimatyczno-środowiskowej”.

Nie chcemy tworzyć oddzielnego przedmiotu edukacja klimatyczna; chcemy, by pojawiała się na każdym przedmiocie, w określonym oczywiście zakresie – podkreśliła Mucha.

W skład zespołu ekspertów wchodzi 36 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i nauczycielki uczące w szkole, popularyzatorzy i aktywiści, a także tzw. „edukatorzy ekologiczni”. Między innymi prof. Szymon Malinowski, Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, Mirosław Proppe z WWF Polska czy aktywistka Dominika Lasota.

Zgodnie z tym co zapowiada wiceminister edukacji nowa podstawa programowa wejdzie od 1 września 2026 r. Edukacja ekologiczna wejdzie do klas I i IV szkół podstawowych oraz do przedszkoli, a rok później – 1 września 2027 r. – do szkół ponadpodstawowych.

źródło- PAP

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide