Rząd daje zielone światło na wprowadzenie ideologii klimatycznej do programu nauczania.
Wiceminister edukacji Joanna Mucha podczas konferencji stwierdziła, że edukacja klimatyczna ma być implementowana do wszystkich przedmiotów nauczania.
W trakcie konferencji prasowej Joanna Mucha poinformowała, że w tym celu powołano specjalny zespół roboczy.
– Edukacja klimatyczna jest nam wszystkim niezwykle potrzebna – przekonywała Mucha.
– Wciąż powtarzam, że ta zmiana, która wiąże się z trendem klimatycznym, zdefiniuje nasze życie na kolejne dekady, jeśli nie setki lat, więc naszym obowiązkiem jest przygotowanie uczniów do tego, że by żyli w tym zmieniającym się świecie, żeby odnajdywali się na zmieniającym się rynku pracy (…), gdzie „zielone kompetencje” będą niezwykle istotne, być może będą kluczowe – stwierdziła wiceminister edukacji.
Zespół ma stanowić wsparcie dla Ministerstwa Edukacji Narodowej dla tworzenia podstawy programowej dla edukacji “klimatyczno-środowiskowej”.
– Nie chcemy tworzyć oddzielnego przedmiotu edukacja klimatyczna; chcemy, by pojawiała się na każdym przedmiocie, w określonym oczywiście zakresie – podkreśliła Mucha.
W skład zespołu ekspertów wchodzi 36 osób. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych, środowisk akademickich i nauczycielki uczące w szkole, popularyzatorzy i aktywiści, a także tzw. „edukatorzy ekologiczni”. Między innymi prof. Szymon Malinowski, Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego, Mirosław Proppe z WWF Polska czy aktywistka Dominika Lasota.
Zgodnie z tym co zapowiada wiceminister edukacji nowa podstawa programowa wejdzie od 1 września 2026 r. Edukacja ekologiczna wejdzie do klas I i IV szkół podstawowych oraz do przedszkoli, a rok później – 1 września 2027 r. – do szkół ponadpodstawowych.
źródło- PAP