fbpx

Miasteczka Powstańcze – przygotowania do świętowania rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!

_
_

Wielkimi krokami zbliża się 104 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako największe polskie powstanie, które okazało się zwycięskim, od zeszłego roku rocznica ta ma charakter święta nie tylko regionalnego, ale i narodowego. W związku tym Samorząd Województwa Wielkopolskiego zorganizował w akcję pomagającą przygotować się do obchodów i zachęcającą do wywieszania flag powstańczych i narodowych 27 grudnia.

W pięciu wielkopolskich miastach powstają Miasteczka Powstańcze, w których na odwiedzających czeka wiele patriotycznych atrakcji. Przede wszystkim, rozdawane są powstańcze flagi – w każdym mieście tysiąc. Oprócz tego, zaplanowana jest nauka wykonywania rozetek i chorągiewek, wspólne śpiewanie powstańczych pieśni pod okiem maestro, pokój zagadek, salonik prasowy oraz obecność rekonstruktorów historycznych, z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dla przybyłych przygotowany jest również rozgrzewający zeroprocentowy gróg powstańczy „przeciwdziałający szkorbutowi”.

Miasteczka do tej pory pojawiły się w piątek w Pile, a w sobotę w Lesznie. W niedzielę od 12 do 16 miasteczko otwarte jest w Kaliszu na Skwerze Rozmarek. Kolejne odbędą się natomiast w Koninie na Placu Wolności w sobotę 11 grudnia w godzinach 14-18 oraz w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich przy świątecznym jarmarku 12 grudnia w godzinach 14-18.  

Samo święto w Poznaniu będzie można wspólnie obchodzić przychodząc 27 grudnia na zorganizowany ze społecznej inicjatywy Marsz Ku Czci Powstańców Wielkopolskich. Start we wtorek o godzinie 12 z placu Adama Mickiewicza. Organizatorzy serdecznie już dziś zapraszają!

fot.: profil FB 27 grudnia – Powstanie Wielkopolskie

Dorota Betiuk

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
_
_

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.