fbpx

Miasteczka Powstańcze – przygotowania do świętowania rocznicy zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego!

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Wielkimi krokami zbliża się 104 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Jako największe polskie powstanie, które okazało się zwycięskim, od zeszłego roku rocznica ta ma charakter święta nie tylko regionalnego, ale i narodowego. W związku tym Samorząd Województwa Wielkopolskiego zorganizował w akcję pomagającą przygotować się do obchodów i zachęcającą do wywieszania flag powstańczych i narodowych 27 grudnia.

W pięciu wielkopolskich miastach powstają Miasteczka Powstańcze, w których na odwiedzających czeka wiele patriotycznych atrakcji. Przede wszystkim, rozdawane są powstańcze flagi – w każdym mieście tysiąc. Oprócz tego, zaplanowana jest nauka wykonywania rozetek i chorągiewek, wspólne śpiewanie powstańczych pieśni pod okiem maestro, pokój zagadek, salonik prasowy oraz obecność rekonstruktorów historycznych, z którymi będzie można zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Dla przybyłych przygotowany jest również rozgrzewający zeroprocentowy gróg powstańczy “przeciwdziałający szkorbutowi”.

Miasteczka do tej pory pojawiły się w piątek w Pile, a w sobotę w Lesznie. W niedzielę od 12 do 16 miasteczko otwarte jest w Kaliszu na Skwerze Rozmarek. Kolejne odbędą się natomiast w Koninie na Placu Wolności w sobotę 11 grudnia w godzinach 14-18 oraz w Poznaniu na Międzynarodowych Targach Poznańskich przy świątecznym jarmarku 12 grudnia w godzinach 14-18.  

Samo święto w Poznaniu będzie można wspólnie obchodzić przychodząc 27 grudnia na zorganizowany ze społecznej inicjatywy Marsz Ku Czci Powstańców Wielkopolskich. Start we wtorek o godzinie 12 z placu Adama Mickiewicza. Organizatorzy serdecznie już dziś zapraszają!

fot.: profil FB 27 grudnia – Powstanie Wielkopolskie

Dorota Betiuk

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_