fbpx

Minister zdrowia zapowiada testowanie Polaków.

Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI

Minister Zdrowia Adam Niedzielski potwierdza przejście z czwartej fali pandemii w piątą, tym razem związaną z odmianą Omikron. Szef resortu zdrowia nie pozostawia Polakom wątpliwości, najnowsza odmiana wirusa może spowodować tylko wzrost zachorowań.

‘Piąta fala koronawirusa staje się faktem. Musimy spodziewać się wzrostów zakażeń, a nie spadków, jakie widzieliśmy niedawno”.

Według prognoz liczba zakażeń może przekroczyć nawet 100-150 tys. dziennie, ale żeby osiągnąć taki wynik potrzebne są masowe testy. W związku z tym Minister Niedzielski zapowiada możliwość wykonania testu, który będzie dostępny w aptekach. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo czy testy będą bezpłatne, czy na podstawie skierowania, ale pewne jest , że wynik zostanie wpisany do centralnego systemu. Osoby z pozytywnym wynikiem testu będą objęte nadzorem epidemicznym.

Zapowiedz wprowadzenia możliwości wykonania testów w aptekach związane jest z procedowaną ustawą o segregacji sanitarnej pracowników (tzw. ustawy Hoca) wprowadzającej instytucje testu pracowniczego oraz wglądu pracodawcy w dane, czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19.

”Będziemy chcieli zwiększyć powszechność testowania. Tak jak ustawa, która jest procedowana w Sejmie, wprowadza instytucję testu pracowniczego, tak w tej chwili pracujemy nad tym, by dostępność testowania była możliwa w każdej aptece w Polsce”.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI