Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać rozwiązanie przez pracodawcę stosunku pracy z pracownikiem, który nie poddał się takiemu szczepieniu twierdzi w dzisiejszym komunikacie Ministerstwo Zdrowia.
Obowiązek poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 przez osoby wykonujące zawód medyczny w podmiotach wykonujących działalność leczniczą, osoby wykonujące czynności zawodowe w tych podmiotach, inne niż wykonywanie zawodu medycznego oraz osoby zatrudnione i osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym, wynika z powszechnie obowiązujących przepisów prawa.
Według MZ Kodeks pracy upoważnia pracodawcę do żądania złożenia przez pracownika oświadczenia o realizacji obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19.
Brak poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 może uzasadniać wprowadzenie przez pracodawcę zmian w organizacji pracy pracownika, który nie poddał się takiemu szczepieniu.
Działania podejmowane przez pracodawcę w związku z brakiem realizacji przez jego pracowników obowiązku poddania się szczepieniu przeciwko COVID-19 winny być realizowane w taki sposób, by pozostawały w zgodności z zasadą równego traktowania pracowników.
Należy jednak przypomnieć, że równie kategoryczne stanowisko rządzący zajmowali rok temu gdy w oparciu o wydawane rozporządzenia zakazywano działalności wielu grupom przedsiębiorców. Co wiemy dzisiaj po upływie roku odnośnie tamtych zakazów? Wojewódzkie Sądy Administracyjne w całej Polsce uchylają wszelkie grzywny i kary pieniężne nałożone wówczas przez Sanepid wskazując, iż tego typu nakazy i zakazy nie mogą być ustanawiane w drodze rozporządzeń a nadto rażąco naruszają Konstytucję. Należy zadać pytanie czy tak samo nie będzie w przypadku medyków i euforia rządzących nie jest tutaj zdecydowanie przedwczesna.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Fot. Pixabay