fbpx

Nie żyje znany satyryk, aktor i polityk. Miał 83 lata

Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI

Znany aktor, satyryk, scenarzysta, były poseł na Sejm RP i europoseł Tadeusz Ross nie żyje. Zmarł 14 grudnia 2021 roku w wieku 83 lat.

Bardzo smutna wiadomość, zmarł Tadeusz Ross. Satyryk, aktor, radny Warszawy, poseł, poseł do PE, dobry, uczciwy i ciepły człowiek. Tadeusz będzie Ciebie bardzo brakować. To był wielki zaszczyt znać Ciebie i współpracować z Tobą. Odpoczywaj w spokoju

– napisał na Twitterze Marcin Kierwiński.

Tadeusz Ross urodził się 14 marca 1938 roku w Warszawie. W 1959 ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie i zadebiutował w teatrze. Znany z telewizyjnych i estradowych występów satyrycznych i kabaretowych, w szczególności z programu Zulu-Gula. Z Piotrem Fronczewskim tworzył cykliczną audycję satyryczną w PR3 pt. Rossmówki (w ramach audycji 60 minut na godzinę). Samodzielnie stworzył też serię monologów o Staśku, opowiadanych wysokim, miękkim, sepleniącym głosem. Jest autorem scenariuszy kilku odcinków serialu Miodowe lata.

W 2006 został wybrany na radnego miasta stołecznego Warszawy, kandydował z listy Platformy Obywatelskiej na Mokotowie. W wyborach parlamentarnych 2007 uzyskał mandat posła na Sejm VI kadencji, kandydując z listy PO w okręgu warszawskim i otrzymując 2712 głosów.

Bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 z ramienia PO w okręgu warszawskim. Uzyskał 13 027 głosów i nie objął mandatu. W wyborach w 2011 nie odnowił mandatu poselskiego. W 2013 objął mandat posła do Parlamentu Europejskiego europosła VII kadencji, zastępując Rafała Trzaskowskiego. W PE dołączył do grupy chadeckiej. W 2014 nie uzyskał reelekcji. W tym samym roku został natomiast radnym powiatu piaseczyńskiego. W 2015 wystartował bez powodzenia do Senatu z ramienia PO, zajmując 2. miejsce spośród 5 kandydatów. W wyniku wyborów w 2018 powrócił w skład stołecznej rady miejskiej. W 2019 bezskutecznie wystartował ponownie do Sejmu jako kandydat Koalicji Obywatelskiej.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI