fbpx

Plac Kolegiacki ma być gotowy jeszcze w tym roku

Prace nad przebudową placu Kolegiackiego rozpoczęły się w kwietniu 2019 roku. Nowy Plac Kolegiacki według wstępnych założeń miał zostać oddany do użytku pod koniec wakacji tego roku. Niestety liczne znaleziska archeologiczne w tym szczątki ludzkie mocno opóźniły ukończenie inwestycji.

Od chwili rozpoczęcia prac do dziś archeolodzy ekshumowali stąd ponad 4,5 tysiąca osób pochowanych na parafialnych cmentarzach i w kryptach Kolegiaty w pięciusetletnim czasie trwania kościoła. Rozpoczynając badania szacowano, że liczba pochówków może sięgnąć tysiąca, tymczasem skala odkryć wielokrotnie przekroczyła pierwotne wyobrażenia. Warto w tym miejscu wspomnieć, iż badania na placu Kolegiackim dostarczyły wielu odkryć, których rangę można mierzyć w skali światowej. Spośród nich warto wymienić kilka przykładów: jedyny zachowany na świecie „perłowy czepiec”, pochówki ze śladami kraniotomii świadczące o najwyższym poziomie medycyny w XVI wiecznym Poznaniu, największy na świecie zbiór monet z obiektu sakralnego czy też zachowany i odczytany zapis modlitewny na XVIII wiecznym papierze. 

Z powodu wielu znalezionych zabytków klasy „0”, których nie wolno w jakikolwiek sposób przebudowywać, konieczna była zmiana projektu inwestycji.

Na placu zamontowano już lampy uliczne, co umożliwi oddanie części placu, a tym samym udrożnią ciągi komunikacyjne i pozwoli na otwarcie ogródków restauracyjnych w okolicy.

Obecnie pełne oddanie inwestycji do użytku jest planowane na koniec tego roku.

Źródło: poznan.pl

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.