fbpx

Rosja użyła nowej broni na Ukrainie.

_
Salonty Kazimierz

Pociski hipersoniczne to najnowsze militarne osiągnięcie mogące zaburzyć układ sił na świecie.

Jak podała stacja CNN, Rosja już po raz drugi użyła pocisków Kindżał w wojnie z Ukrainą. Jest to pierwsze na świecie użycie tej broni w starciu z wrogiem. Celem ataku były położony w Konstantinowce na południu Ukrainy magazyny paliw ukraińskiej armii.

Fakt użycia tej nowoczesnej broni potwierdził, to czego obawiano się od dawna, Rosja posiada w swoim arsenale najnowocześniejsze pociski hipersoniczne. Użycie tej destrukcyjnej broni może zaburzyć już i tak nadszarpniętą równowagę sił militarnych na świecie.

Pociski hipersoniczne są tak szybkie, że żaden obecnie używany system przeciwrakietowy nie jest ich w stanie skutecznie zneutralizować. Prędkość z jaką poruszają się lecące na wysokości stratosfery manewrujące pociski hipersoniczne wynosi przynajmniej 5 Mach czyli 6 tys. km/h lub więcej, mówi się nawet o 14 tys. km/h. Mogą razić cele w odległości 2000 km.

Obecnie trwa wyścig zbrojeń w rozwoju pocisków hipersonicznych między Rosją, Chinami i USA. Kto wygra ten wyścig zdobędzie przewagę. Jest kwestią czasu, kiedy pojawią się skuteczne środki mogące ograniczyć pole rażenia tą bronią, ale póki co pociski hipersoniczne są górą.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
Salonty Kazimierz