fbpx

Rząd przyjął specjalną ustawę w sprawie uchodźców z Ukrainy. Szczegóły.

baner wielkopolska 4
Kampania_ebilet_limboski_9czerwca_8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB, pr
SKIBA Stand UP 9 czerwca 2024_ kampania_ebilet _8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB,

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przyjęciu specjalnej ustawy w sprawie uchodźców z Ukrainy.

Bombardowanie ukraińskich miast, wiosek i szpitali przez wojska rosyjskie wciąż trwa. Putin wywołał największy kryzys humanitarny i uchodźczy w Europie od zakończenia II wojny światowej. W odpowiedzi Polacy otworzyli swoje drzwi i serca dla sąsiadów. Do wczoraj Polska przyjęła ponad milion uchodźców z Ukrainy, a liczba ta będzie się zwiększać. Ukraińcy walczą nie tylko o swój kraj, ale o wolność, pokój i bezpieczeństwo dla całej Europy – napisał na FB Mateusz Morawiecki.

Chcemy zapewnić przyjezdnym choć namiastkę normalnego życia, dlatego dziś na posiedzeniu rządu przyjęliśmy projekt specjalnej ustawy, która gwarantuje im wsparcie. Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w RP przez 18 miesięcy na zasadach legalnych – podejmować pracę i przedłużyć ten okres nawet do 3 lat.

Specjalna ustawa gwarantuje również wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy na ten przejściowy czas. Wszystkim, którzy zakwaterują u siebie rodziny ukraińskie, samorządy przez okres do 2 miesięcy będą wypłacać 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie.

Chciałbym też zdementować plotki i fake newsy, które pojawiają się np. o domniemanym pierwszeństwie dostępu do usług publicznych dla osób, które przybywają z Ukrainy. W żadnym z tych przypadków nie będziemy mieli do czynienia z uprzywilejowaniem uchodźców. Obywatele Ukrainy nie będą mieli w żadnym z obszarów praw i możliwości większych niż obywatele polscy – zakończył premier.

Źródło i fot. FB Mateusz Morawiecki

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
Kampania_ebilet_limboski_9czerwca_8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB, pr
SKIBA Stand UP 9 czerwca 2024_ kampania_ebilet _8_Powiadomienie Web Push (728 x 360 px), do 299 KB,