TRAMWAJE STEROWANE SZTUCZNĄ INTELIGENCJĄ POJAWIĄ SIĘ W POZNANIU

Previous slide
Next slide

Tramwaje bez motorniczego będą już wkrótce testowane w Poznaniu.

Pierwsze testy autonomicznych tramwajów odbędą się w przyszłym roku w zajezdni na Franowie. Nad projektem pracują eksperci z Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego we współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu.

Poznań po raz kolejny udowadnia, że nowoczesny transport publiczny jest priorytetem, przy okazji pokazując, w jaki sposób przenika się świat nauki i podmiotów gospodarczych, w tym przypadku spółki miejskiej, dla dobra Miasta. Jako miasto patrzące w przyszłość robimy krok w kierunku rozwoju autonomicznego transportu szynowego. Jestem przekonany, że wymiana wiedzy, doświadczeń i zasobów prowadzić będzie do stworzenia rozwiązań, które docelowo będą służyć mieszkańcom i mieszkankom– poinformował zastępca prezydenta Poznania Mariusz Wiśniewski.

Sukces projektu i wdrożenie rozwiązania uzależnione jest od testów, które będą przeprowadzane w bazie MPK na Franowie. Mieści się tam torowisko o długości niemal 14 km oraz infrastruktura przypominająca małe miasteczko z przejściami dla pieszych i sygnalizacją świetlną.

W pierwszym etapie naukowcy z Łukasiewicz- PIT przeprowadza wirtualną symulacje. Kluczowym aspektem projektu będzie opracowanie narzędzi służących do wykrywania zagrożeń, jakie napotyka pojazd w trakcie przejazdów. Do tego posłuży rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji.

Projekt zakłada opracowanie systemu, który będzie można zainstalować w niemal każdym pojeździe. Naszym celem jest stworzenie możliwie uniwersalnego narzędzia, tak by przewoźnicy mogli je zastosować w eksploatowanym taborze – poinformował dr inż. Rafał Cichy, dyrektor Łukasiewicz – Poznańskiego Instytutu Technologicznego.

Tramwaj wyjedzie na tory dopiero wtedy, gdy będziemy mieli pewność, że jest bezpieczny, a jego działanie podlega pełnej kontroli. Kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa pasażerom i otoczeniu – wskazał dr inż. Rafał Cichy.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide