fbpx

W Wielkopolsce powstała największa elektrownia słoneczna w Polsce

_
Salonty Kazimierz

W powiecie tureckim rozpoczęła działanie największa w Polsce farma fotowoltaiczna. Za utworzenie tej farmy fotowoltaicznej odpowiedzialne jest konsorcjum eSoleo i PAK Serwis. Powstała ona na terenie dawnej kopalni węgla brunatnego. Elektrownia zajmuje 100 hektarów i składa się z aż 155 554 paneli fotowoltaicznych, z których każdy ma moc 455 Wp. Inwestycja pochłonęła 163 mln złotych i ma produkować 68 188 MWh prądu rocznie.

To jedna z największych w Polsce inwestycja w zieloną energię zrealizowana przez prywatny kapitał. Nasza nowoczesna i obecnie największa w Polsce elektrownia słoneczna to kolejny milowy krok w transformacji energetycznej zarówno ZEPAK, jak i całego regionu Wielkopolski. Chcemy, aby do 2030 roku PAK wytwarzał energię wyłącznie z odnawialnych źródeł – w tym m.in. ze słońca, wiatru i biomasy. Wkrótce uruchamiamy także w Koninie produkcję zielonego wodoru, który jest paliwem przyszłości

 -mówi Piotr Woźny, prezes ZE PAK SA.

Do budowy elektrowni, oprócz modułów wykorzystano 306 inwerterów oraz ponad 900 km kabli i światłowodów. Samo ogrodzenie farmy, do której prowadzi 16 bram wjazdowych, ma 12 km długości. Na terenie elektrowni jest 31 stacji transformatorowych, każda o mocy 2MVA. Palety po modułach fotowoltaicznych zostały przetworzone na płyty sklejkowe, które zostaną wykorzystane do produkcji mebli.

 Fot: ZEPAK

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
Salonty Kazimierz