fbpx

W Wielkopolsce powstanie elektrownia atomowa?

Marszałek województwa wielkopolskiego proponuje Wielkopolskę na miejsce pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. Jedną z rozważanych umiejscowień elektrowni jest teren wschodniej Wielkopolski w okolicach Konina.

Rząd planuje zbudować w Polsce w sumie pięć bloków atomowych. Rozpoczęcie budowy pierwszego bloku elektrowni atomowej miałaby się rozpocząć nie później niż w 2026 roku, a rozpoczęcie działania elektrowni szacowany jest na 2033 rok. Jeden z planowanych elektrowni atomowych miałby powstać w okolicach elektrowni Pątnów nieopodal Konina.

Budowa elektrowni atomowej może budzić obawy części społeczeństwa. W świadomości ludzi nadal widnieją obrazki z katastrofy w Czarnobylu i Fukushimy. Marszałek województwa uspokaja”

Obawy, choć zrozumiałe, nie są uzasadnione. Badania wskazują, że energetyka jądrowa jest najbezpieczniejszym źródłem wytwarzania energii elektrycznej. Co więcej, nie oddziałuje na okolicznych mieszkańców. Przebywanie w pobliżu elektrowni to jest równowartość radiacyjna zjedzenia jednego badania.

Rząd szacuje, że do 2040 roku energetyka jądrowa ma przynieść od 25 do 38 tysięcy nowych miejsc pracy i wytwarzać od 6 do 9 gigawatów energii elektrycznej.

Źródło: TVP Poznań, e-Poznań, Glos Wielkopolski

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *