fbpx

Bezpłatna akcja profilaktyczna “Zdrowe kości’’

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Zbadaj swoje kości!

Bezpłatna akcja profilaktyczna “Zdrowe kości’’

Już od najbliższego wtorku 7 czerwca, w Poznaniu rusza wielka bezpłatna akcja profilaktyczna “Zdrowe kości”, poświęcona tematyce osteoporozy, organizowana przez Sieć Ośrodków Badań Klinicznych Pratia. Akcja potrwa do 14 czerwca br. Celem akcji jest przeprowadzenie bezpłatnego badania densytometrycznego, które sprawdza gęstość mineralną kości i pozwala wykryć osteoporozę we wczesnym etapie jej rozwoju. Na badanie zaproszone są wszystkie kobiety w wieku +55 lat.

Na osteoporozę w Polsce choruje 2,1 mln osób, a aż 8 mln jest na nią narażonych. Choroba ta rozwija się latami, początkowo bezobjawowo, przez co określana jest mianem “cichego złodzieja kości”. Na świecie choroba ta dotyka około 22% kobiet i 6% mężczyzn po 50 roku życia. W Europie jest to około 20 milionów osób. Zgodnie z danymi Ministerstwa Zdrowia i NFZ, w Polsce na osteoporozę cierpi 2,1 mln osób, z czego 1,7 mln to kobiety. U kobiet po 50 roku życia ryzyko wystąpienia złamań w wyniku osteoporozy wynosi około 40%.

Kto narażony jest na osteoporozę? Ta cicha i podstępna choroba może dotyczyć zarówno kobiet, jak ii mężczyzn w każdym wieku. Jednakże największe ryzyko wystąpienia osteoporozy mają kobiety w okresie pomenopauzalnym, wskutek zmniejszenia się gęstości mineralnej kości. Na wystąpienie osteoporozy mają wpływ czynniki takie jak obciążenia genetyczne, stosowanie określonych leków (sterydów, hormonów, leków wpływających na strukturę kostną), schorzenia współistniejące (stany zapalne, zaburzenia wchłaniania, zaburzenia hormonalne, zaburzenia odżywiania), niedostateczna ekspozycja na światło słoneczne, zła dieta (palenie papierosów i picie alkoholu), masa ciała czy niewystarczająca ilość aktywności fizycznej.

Czy osteoporozę można leczyć? Leczenie osteoporozy polega na zahamowaniu postępującej choroby. Obecnie medycyna nie ma żadnego lekarstwa. Dlatego tak kluczowe znaczenie ma tutaj profilaktyka. Zmiana nawyków żywieniowych, regularne wykonywanie ćwiczeń fizycznych, częste przebywanie na słońcu oraz duża ilość wapnia w diecie mają ogromne znaczenie dla zapobiegania osteoporozie.

Dlatego zapraszamy serdecznie Panie po 55 roku życia na profilaktyczne bezpłatne, bezinwazyjne i bezbolesne badanie densytometryczne, które może mieć kluczowe znaczenie we wstępnej diagnostyce osteoporozy.

Akcja profilaktyczna “Zdrowe kości”

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_