Dużymi krokami nadchodzi rewolucja mobilności w polskich miastach.
W Rządowym Centrum Legislacji ukazał się zaktualizowany projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji. Dokument określa zakres udostępnianych danych w postaci elektronicznej w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Sprawa dotyczy uzupełnienia danych w CEPiK o normy emisji spalin EURO. Przepisy umożliwiające zdalny wgląd, jaka emisję spalin spełnia pojazd mają wejść w życie już 21 sierpnia tego roku.
Ministerstwo Cyfryzacji spieszy się z wprowadzeniem przepisów ponieważ wynika to z obowiązkowych zapisów KPO(Krajowy Plan Odbudowy). Jednym z tzw. kamieni milowych KPO jest wprowadzenie stref czystego transportu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Przekroczona norma emisji NOx(gazy powstające w wyniku spalania azotu i tlenu pod wysokim ciśnieniem w wysokiej temperaturze) określa miasta w Polsce, gdzie strefa czystego transportu pojawi się w pierwszej kolejności. Są to; Warszawa, Kraków, Katowice i Wrocław. Pierwsze zakazy wjazdu do tych miast mają zostać wprowadzone w życie już w II kwartale 2024 r.
Udostępnianie danych emisji spalin umożliwi szybką weryfikacje, czy dany pojazd może wjechać do miasta za pomocą urządzeń do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych.
W pierwszej kolejności mowa o samochodach z silnikami diesla. To właśnie starsze auta z takimi silnikami zostaną pozbawiane możliwości poruszania się po ulicach polskich miast.
Władze Krakowa określiły datę wprowadzenia strefy. Jest nią 1 lipca 2024 r. Po tym terminie po ulicach Krakowa nie będą mogły poruszać się auta z normą emisji EURO 1. Natomiast po 1 lipca 2026 r. z ulic Krakowa znikną wszystkie samochody niespełniające norm emisji EURO 3 dla aut benzynowych i EURO 5 dla aut z silnikami diesla. Norma EURO 5 zaczęła obowiązywać od 2009 r. Oznacza to, że 14 letnie auta z silnikami wysokoprężnymi (diesla) nie wjadą pod groźbą kary do Krakowa oraz do innych wytypowanych miast.
Władze Poznania również z rosnącym zainteresowaniem przyglądają się postępującej rewolucji w mobilności.
Uczestniczymy w spotkaniach prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, które mają przybliżyć funkcjonowanie stref w innych krajach europejskich. Chcemy poznać okoliczności ich wprowadzenia wraz z trudnościami i wyzwaniami, które temu towarzyszą. Trwają przygotowania do rozpoczęcia w przyszłości dyskusji o wyznaczeniu SCT w Poznaniu – poinformował Jan Kosmecki, kierownik w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania.
Średni wiek samochodu w Polsce wynosi około 15,5 roku. Wygórowane wymogi pozbawią wielu Polaków możliwości transportu. Ucierpią ludzie, których nie stać na kupno nowszego, emitującego mniej zanieczyszczeń auta.
Łukasz Kuk