fbpx

Koniec ery diesla w polskich miastach.

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Dużymi krokami nadchodzi rewolucja mobilności w polskich miastach.

W Rządowym Centrum Legislacji ukazał się zaktualizowany projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji. Dokument określa zakres udostępnianych danych w postaci elektronicznej w CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Sprawa dotyczy uzupełnienia danych w CEPiK o normy emisji spalin EURO. Przepisy umożliwiające zdalny wgląd, jaka emisję spalin spełnia pojazd mają wejść w życie już 21 sierpnia tego roku.

Ministerstwo Cyfryzacji spieszy się z wprowadzeniem przepisów ponieważ wynika to z obowiązkowych zapisów KPO(Krajowy Plan Odbudowy). Jednym z tzw. kamieni milowych KPO jest wprowadzenie stref czystego transportu dla miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Przekroczona norma emisji NOx(gazy powstające w wyniku spalania azotu i tlenu pod wysokim ciśnieniem w wysokiej temperaturze) określa miasta w Polsce, gdzie strefa czystego transportu pojawi się w pierwszej kolejności. Są to; Warszawa, Kraków, Katowice i Wrocław. Pierwsze zakazy wjazdu do tych miast mają zostać wprowadzone w życie już w II kwartale 2024 r.

Udostępnianie danych emisji spalin umożliwi szybką weryfikacje, czy dany pojazd może wjechać do miasta za pomocą urządzeń do automatycznego rozpoznawania tablic rejestracyjnych.

W pierwszej kolejności mowa o samochodach z silnikami diesla. To właśnie starsze auta z takimi silnikami zostaną pozbawiane możliwości poruszania się po ulicach polskich miast.

Władze Krakowa określiły datę wprowadzenia strefy. Jest nią 1 lipca 2024 r. Po tym terminie po ulicach Krakowa nie będą mogły poruszać się auta z normą emisji EURO 1. Natomiast po 1 lipca 2026 r. z ulic Krakowa znikną wszystkie samochody niespełniające norm emisji EURO 3 dla aut benzynowych i EURO 5 dla aut z silnikami diesla. Norma EURO 5 zaczęła obowiązywać od 2009 r. Oznacza to, że 14 letnie auta z silnikami wysokoprężnymi (diesla) nie wjadą pod groźbą kary do Krakowa oraz do innych wytypowanych miast.

Władze Poznania również z rosnącym zainteresowaniem przyglądają się postępującej rewolucji w mobilności.

Uczestniczymy w spotkaniach prowadzonych przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych, które mają przybliżyć funkcjonowanie stref w innych krajach europejskich. Chcemy poznać okoliczności ich wprowadzenia wraz z trudnościami i wyzwaniami, które temu towarzyszą. Trwają przygotowania do rozpoczęcia w przyszłości dyskusji o wyznaczeniu SCT w Poznaniu – poinformował Jan Kosmecki, kierownik w Biurze Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Poznania.

Średni wiek samochodu w Polsce wynosi około 15,5 roku. Wygórowane wymogi pozbawią wielu Polaków możliwości transportu. Ucierpią ludzie, których nie stać na kupno nowszego, emitującego mniej zanieczyszczeń auta.

Łukasz Kuk

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_