Uruchomiony w lutym br. odcinkowy pomiar prędkości na autostradzie A2 jest zmorą dla spieszących się kierowców. 7- kilometrowy odcinek pomiędzy węzłami Poznań-Komorniki i Poznań-Krzesiny w pierwszym miesiącu funkcjonowania wygenerował mandaty dla blisko 1,5 tys. użytkowników autostrady ale zrodził sporo kontrowersji co do zasady legalności.
Czym jest odcinkowy pomiar prędkości?
Odcinkowy pomiar prędkości zaczął pojawiać się w Polsce od 2015 roku. Idea polega na mierzeniu średniej prędkości przejazdu na odcinku zwykle kilku kilometrów. Pojazd wjeżdżający pod bramownicą w strefę pomiaru jest rejestrowany za pomocą kamer. System zapisuje dokładną godzinę przejazdu. Druga bramownica ustawiona jest przy wyjeździe ze strefy pomiaru. Dzięki pomiarowi czasu można dokładnie określić średnią prędkość i w przypadku jej przekroczenia nakładany jest mandat. Odcinkowy pomiar prędkości działa niezależnie od warunków atmosferycznych czy pory dnia ponieważ pomiar jest dokonywany za pomocą podczerwieni. Każdy pojazd wjeżdżający w odcinek pomiarowy jest rejestrowany. Jeżeli pojazd nie przekroczył dozwolonej prędkości (o 10 km/h lub mniej) zapis z kamer jest usuwany. OPP jest oznaczany znakami informacyjnymi D-51a i D-51b (automatyczna kontrola średniej prędkości)
Kontrowersje związane z odcinkowym pomiarem prędkości
1. Pojawiły się rozbieżności w interpretowaniu systemu rejestrującego tablice wszystkich wyjeżdzających w strefę pomiarów pojazdów. OPP zarzuca się łamanie prawa do prywatności poprzez nieuprawnione zbieranie danych.
2. Po drugie nie ma możliwości stwierdzenia w którym momencie doszło do popełnienia wykroczenia. Zgodnie z tym kierowca może jechać ze zmienną prędkością, pewien odcinek 40km/h a inny z prędkością 100km/h. W ten sposób kierujący może łamać przepisy nawet kilkukrotnie. Nie da się określić momentu rozpoczęcia ani zakończenia łamania obowiązującego limitu prędkości na odcinkowym pomiarze prędkości.
3. Kolejny zarzut związany jest z miejscem popełnionego czynu zabronionego. Nie można określić w którym momencie kierowca popełnił wykroczenie przekraczając dozwolony limit prędkości. Art.4. KW-Czas i miejsce popełnienia wykroczenia.
§ 1.Wykroczenie uważa się za popełnione w czasie, w którym sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany.
§ 2.Wykroczenie uważa się za popełnione na miejscu, gdzie sprawca działał lub zaniechał działania, do którego był obowiązany, albo gdzie skutek nastąpił lub miał nastąpić”.