Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Środzie Wielkopolskiej- relacja.

Previous slide
Next slide

Co roku 1 marca w Środzie Wielkopolskiej odbywają się uroczystości związane z Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to jedna z nielicznych okazji w Wielkopolsce by głośno upomnieć się o pamięć o zapomnianych bohaterach podziemia antykomunistycznego.

Uroczystości związane ze świętem rozpoczęły się Mszą Św. w średzkim kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Tuż po zakończeniu nabożeństwa tłum ludzi zebrał się pod kościołem, skąd wyruszył VIII średzki Marsz Żołnierzy Wyklętych.

Korowód manifestujących przywiązanie do historii i wartości katolickich ale przede wszystkim wspominającym głośno bohaterów podziemia antykomunistycznego kroczył ulicami Środy Wlkp. Mieszkańcy otwierali okna i wychodzili na ulice wiwatując maszerującym. Marsz zakończył się na jednym z rond. Tam odbyły się przemowy organizatorów i gości.

Wśród przemawiajacych nie mogło zabraknąć głównego organizatora, prezesa Narodowej Środy oraz Wiceprezesa Ruchu Narodowego w Wielkopolsce Macieja Józwiaka.

Kim byli żołnierze wyklęci? Żołnierze Wyklęci byli wielkim bohaterami, którzy oddali życie za ojczyznę, bohaterami, którzy stanęli do nierównej walki ze zdrajcami narodu polskiego oraz Rosją sowiecką. Ale proszę państwa, co istotne Żołnierze Wyklęci nie walczyli z nienawiści do innego kraju, z nienawiści do innego narodu, Ich napędzała miłość, miłość do Polski, to jest bardzo istotne, to trzeba podkreślać. Żołnierze Wyklęci są dziś coraz częściej opluwani. Nie możemy milczeć, musimy stanąć w ich obronie. Żołnierze Wjuż się dzisiaj sami nie obronią, to my jesteśmy im winni obronę dobrego imienia– powiedział Maciej Józwiak.

Następnie mikrofon przeszedł w ręce prezesa Ruchu Narodowego Wielkopolska Ryszarda Oszmiana.

Musicie mieć świadomość, że jesteście jednymi z ostatnich, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Musimy walczyć o Polskę i nikt od nas nie wymaga takiego ryzyka żeby ginąć tak jak Żołnierze Wyklęci, oni oczywiście też nie walczyli żeby ginąć, walczyli żeby szerzyć, żeby dać nam Polskę. Tak jak cały czas powtarzam za Janem Pawłem II ”wolność nam dano, ale też zadano”, więc musimy o nią dbać, dbać codziennie każdy na swoim odcinku tak jak może– podsumował Ryszard Oszmian.

kolejnym przemawiającym był przedstawiciel Młodzieży Wszechpolskiej.

Zebraliśmy się dzisiaj żeby uczcić pamięć tych, którzy chcieli po wojnie wrócić do swoich domów, którzy marzyli o wolnej Polsce, którzy walczyli o wolną Polskę, ale którym do domów wrócić nie pozwolono. W 1989 roku kiedy mówiono nam, że komuna upadła. że teraz zrobimy sobie Polskę od pierwszego zebrała się klika morderców naszych bohaterów, usiadła do stołu, stworzyła ten nowy system, bardziej liberalny ale stworzony z tych samych ludzi, ludzi, którzy albo należeli do UB, SB, albo donosili na swoich kolegów. Próbowano zrobić lustracje. Nie udało się, ustawa lustracyjna nie przeszła. Niektórzy mówią, że największym problem nie jest to, że Polacy działali dla legalnych służb PRL-u. Największym problemem jest to, że tych ludzi nie ujawniono, że ci ludzie schowali się w społeczeństwie i na nich są w ten sposób haki– zauważył lider Młodzieży Wszechpolskiej.

Po przemówieniach odśpiewano hymn Polski a następnie rondo rozbłysło od światła rac, po czym zakończyły się uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Środzie Wielkopolskiej.

Inicjatywa corocznych marszów została zapoczątkowana przez Stowarzyszenie Narodowa Środa. Z każdym rokiem popularność marszu zyskuje nowych miłośników. Dzięki takim inicjatywom pamięć o bohaterach podziemna antykomunistycznego nie przemija a wręcz zyskuje popularność, szczególnie wśród wielu młodych osób.

Łukasz Kuk

zdjęcia W.Z.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide