fbpx

Rząd zyska prawo do zamykania firm w projekcie nowej ustawy o klęsce żywiołowej?

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Na stronach rządowych pojawił się projekt ustawy ”o ochronie ludności oraz o stanie klęski żywiołowej”. Pomimo szczytnego odniesienia projekt obejmuje szereg kontrowersyjnych i niebezpiecznych zapisków.

Założenia

Projekt umożliwia wprowadzenie dwóch stanów podwyższonej gotowości; stanu pogotowia(stan niższy), który może wprowadzić minister spraw wewnętrznych i administracji, albo wojewoda na swoim terenie. Stan nie może trwać dłużej niż 30 dni.

Oraz stan zagrożenia (stan wyższy), może go wprowadzić premier na terenie całego kraju lub jego części. Również i w tym przypadku stan ten ma obowiązywać nie dłużej niż 30 dni.

Trzeci stan jest tym, który jest określony w Konstytucji RP, terminem stan klęski żywiołowej.

Kontrowersyjne rozwiązania ujęte w projekcie;

-zawieszenia działalności gospodarczej określonych przedsiębiorców

-nakazie lub zakazie prowadzenia działalności gospodarczej określonego rodzaju

-zakazie okresowego podwyższania cen na towary lub usługi określonego rodzaju

-obowiązku poddania się badaniom lekarskim, leczeniu oraz stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów, niezbędnych do zwalczania chorób zakaźnych oraz skutków skażeń chemicznych i promieniotwórczych

-obowiązku poddania się kwarantannie

-obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń

-dokonaniu przymusowych rozbiórek i wyburzeń budynków lub innych obiektów budowlanych albo ich części

Art. 228 Konstytucji przewiduje wyrównanie strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego , wolności i praw człowieka i obywatela. Projekt PiS-u przewiduje wyłączenie z obowiązku wypłaty odszkodowań ze strony Skarbu Państwa za poniesione straty.

Zarys przyszłego prawa autorstwa wiceministra administracji Macieja Wąsika ma umożliwić władzy to czego się nie udało osiągnąć podczas pandemii.

O czym mowa?

Coraz więcej osób prywatnych oraz przedsiębiorców wygrywa sprawy w sądzie z aparatem państwa. Powodem najczęściej jest niekonstytucyjność rozporządzeń ograniczających prawa i wolności. To właśnie pomijanie wprowadzenia konstytucyjnego stanu nadzwyczajnego ze wszystkimi tego skutkami, w szczególności tym, że władza jest zobowiązana do wypłaty odszkodowań za poniesione straty skutkują kolejną próbą wprowadzenia prawa, które miało by to ominąć.

Do projektu odniósł się mec. Jacek Wilk z Konfederacji.

To będzie nie jeden ale kolejne dwa szczególne quasi stany nadzwyczajne, za pomocą których będzie można ograniczać nasze prawa wpisane do konstytucji bez ustawy. Można będzie wprowadzać te niekonstytucyjne stany nadzwyczajne w postaci pogotowia i zagrożenia decyzją czy to ministra czy premiera czy nawet wojewody, a więc bez żadnej kontroli parlamentu, bez ustawy od tak po prostu sobie stwierdzają ci panowie pewnego dnia, że tutaj na tym obszarze albo w tym zakresie Konstytucja nie obowiązuje i obywatelu musisz się podporządkować policyjnym rygorom. To jest po prostu dekret policyjny o charakterze policyjnym. To jest prawo o charakterze szykany i akt prawny o charakterze terroru.– podsumował mec. Jacek Wilk.

Łukasz Kuk

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_