Obchody 79. rocznicy Rzezi Wołyńskiej w Koninie

Previous slide
Next slide

Podczas krwawej niedzieli, 11 lipca 1943 r., ukraińscy nacjonaliści zaatakowali (według różnych historyków) od 99 do 167 miejsc. W całym lipcu 1943 celem napadów stało się 520 wsi i osad, zamordowanych zostało około 10–11 tysięcy Polaków. Podczas całej rzezi wołyńskiej zginąć miało ok. 50–60 tys. Polaków oraz, w akcjach odwetowych, 2–3 tys. Ukraińców.

W przeddzień 79. rocznicy krwawej niedzieli, punktu kulminacyjnego rzezi wołyńskiej, działacze Ruchu Narodowego spotkali się w parku im. F. Chopina aby uczcić Pamięć pomordowanych Polaków poprzez rozdawanie mieszkańcom Konina symbolicznych kwiatów lnu w ramach ogólnopolskiej akcji „Kwiaty Wołynia”

Jak powiedziała Anna Bryłka – wiceprezes Ruchu Narodowego: Te kwiaty mają symbolizować pamięć poległych, którzy zostali pomordowani, tylko dlatego, że byli narodowości polskiej.

Dodała również, że obecna sytuacja związana z wojną na Ukrainie jest dobrym momentem na wyjaśnienie tych wydarzeń. – Przez wiele lat Ukraina blokowała ekshumacje, nie było możliwości zadbania o groby polskie na Wołyniu. To się w ostatnich latach rzeczywiście poprawia, ale nie na tyle, żebyśmy byli usatysfakcjonowani. Oczekujemy, że Ukraina uzna rzeź wołyńską za ludobójstwo.

Działacze Ruchu Narodowego złożyli również kwiaty pod pomnikiem poświęconym ofiarom rzezi wołyńskiej, znajdującym się przy parafii św. Maksymiliana Kolbe w Koninie.

Miejskie obchody rocznicy krwawej niedzieli odbyły się w poniedziałek o godz. 16.00. Tym razem przedstawiciele zarówno prawej jak i lewej strony sceny politycznej (nie zawsze tak bywało), uczestniczyli we mszy świętej a potem spotkali się przy tablicy „Polakom, ofiarom ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej w latach 1943-1944”., by upamiętnić Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polski. Nie zabrakło przemówień świadków rzezi wołyńskiej, którzy obecnie mieszkają w Koninie oraz działaczy organizacji pozarządowych. Działacze Ruchu Narodowego kontynuowali rozdawanie symbolicznych kwiatów lnu.

Na prośbę proboszcza ks. Radosława Cyrułowskiego zgromadzeni zakończyli wspólne obchody hymnem narodowym.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Previous slide
Next slide