fbpx

Zmiany w przepisach dotyczących elektrycznych hulajnóg

Od czwartku 20 maja w życie weszły nowe przepisy prawne, dotyczące hulajnóg elektrycznych. Celem nowych przepisów ma być zwiększenie bezpieczeństwa na drodze dla kierowców hulajnóg i innych uczestników ruchu.

Według nowych przepisów kierujący hulajnogą jest zobowiązany do korzystania z drogi lub pasa dla rowerów z maksymalną prędkością 20 km/h. Jeżeli na drodze nie ma wytyczonej żadnej drogi dla rowerów to użytkownik hulajnogi może skorzystać z jezdni, jeżeli maksymalna prędkość na niej nie przekracza 30 km/h. W takim przypadku także będzie musiał jechać z maksymalną prędkością 20 km/h.

Jeżeli na drodze nie będzie ani drogi dla rowerów ani jezdni z prędkością do 30 km/h to kierowca hulajnogi będzie mógł wyjątkowo poruszać się chodnikiem. Niestety w takim przypadku jego prędkość będzie musiała być podobna do prędkości pieszego, a po za tym będzie musiał ustępować pierwszeństwa wszystkim pieszym na chodniku.

Dla osób niepełnoletnich wymagana będzie karta rowerowa, aby móc korzystać z hulajnogi elektrycznej. Bez karty rowerowej możliwe będzie korzystanie z hulajnogi elektrycznej tylko pod opieką osoby dorosłej w strefie zamieszkania.

Udostępnij
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *