fbpx

Prekursorska operacja w poznańskim szpitalu

_
Salonty Kazimierz

Lekarze z Kliniki Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzili pionierski zabieg ablacji hybrydowej u dziecka. Operację wykonano u 16-letniego chłopca o imieniu Staszek. Chłopiec trafił do kliniki po konsultacjach w różnych ośrodkach medycznych w całej Polsce.

Pacjent cierpiał na bardzo poważne złożone zaburzenia rytmu serca, współistnienie napadowego migotania przedsionków oraz obecności dodatkowej drogi przewodzenia z przedsionków do komór (zespół WPW) o bardzo złośliwej charakterystyce.

Zabiegów ablacji w poznańskiej klinice już wykonano ponad 1000, jednak w przypadku Staszka klasyczny zabieg byłby niewystarczający. Poznańscy lekarze musieli więc wykonać podwójną ablację hybrydową od wnętrza i od zewnątrz serca. Ryzyko takiego zabiegu jest wielokrotnie większe dla dziecka, z powodu możliwość uszkodzenia naczyń wieńcowych, co może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. 

Nieszczęście operacja u chłopca przebiegłą bez komplikacji. Po zabiegu chłopiec czuje się dobrze, odpoczywa teraz w domu.

Źródło i fotografia: Poznan.pl

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
Salonty Kazimierz