fbpx

Prekursorska operacja w poznańskim szpitalu

baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Lekarze z Kliniki Kardiologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu przeprowadzili pionierski zabieg ablacji hybrydowej u dziecka. Operację wykonano u 16-letniego chłopca o imieniu Staszek. Chłopiec trafił do kliniki po konsultacjach w różnych ośrodkach medycznych w całej Polsce.

Pacjent cierpiał na bardzo poważne złożone zaburzenia rytmu serca, współistnienie napadowego migotania przedsionków oraz obecności dodatkowej drogi przewodzenia z przedsionków do komór (zespół WPW) o bardzo złośliwej charakterystyce.

Zabiegów ablacji w poznańskiej klinice już wykonano ponad 1000, jednak w przypadku Staszka klasyczny zabieg byłby niewystarczający. Poznańscy lekarze musieli więc wykonać podwójną ablację hybrydową od wnętrza i od zewnątrz serca. Ryzyko takiego zabiegu jest wielokrotnie większe dla dziecka, z powodu możliwość uszkodzenia naczyń wieńcowych, co może doprowadzić do zawału mięśnia sercowego. 

Nieszczęście operacja u chłopca przebiegłą bez komplikacji. Po zabiegu chłopiec czuje się dobrze, odpoczywa teraz w domu.

Źródło i fotografia: Poznan.pl

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
baner wielkopolska 4
baner wielkopolska 4