fbpx

Relacja z Marszu ku Pamięci Powstańców Wielkopolskich.

_
_
Dzień dziecka nie dla dziecka: Opowiadanie oparte na faktach. Przedstawia kilka lat życia chłopaka wychowanego przez zakonnice. Autor, w nietypowy i często zabawny sposób przedstawia konsekwencje dorastania poza rodzinnym domem. Jest to pełna wartkiej akcji opowieść z pikantnymi szczegółami właściwymi dla wieku dorastania. Świetna narracja aktorska dodaje kolorytu, sprawiając że opowiadania słucha się z prawdziwą przyjemnością. Pozostawia w słuchaczu chęć poznania dalszych losów głównego bohatera

Pomimo niesprzyjającej aury kilkudziesięcioosobowa grupa Poznaniaków i Wielkopolan zgromadziła się na pl. Adama Mickiewicza. Powodem zgromadzenia był pierwszy zorganizowany w Poznaniu Marsz ku Pamięci Powstańców Wielkopolskich. Wśród zgromadzonych nie mogło zabraknąć Wielkopolski24.Info, który to portal miał patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Podczas zgromadzenia inaugurującego marsz organizatorzy zapewnili uczestnikom sporo atrakcji. Konferansjer, czuwający nad całością zgromadzenia, w tej roli Ryszard Oszmian zapowiadał program, przedstawiał organizatorów i gości specjalnych i przy okazji pokazał swój talent sceniczny rozgrzewając uczestników pieśniami patriotycznymi.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego. Po odśpiewaniu hymnu został przedstawiony komitet organizacyjny Marszu, w którym zasiadają; mec. Piotr Wawrzyniak, Mariusz Prasek, Jacek Skupin, Michał Pilc, mec. Michał Kaczorowski, Sebastian Chuderski, prof. Bolesław Andrzejewski, Adam Bydałek oraz Michał Kowalczyk.

Po przedstawieniu komitetu organizacyjnego przewodniczący mec. Piotr Wawrzyniak w wystąpieniu przywołał słowa jednego z największych Polaków.

Cieszę się , że możemy w tym dniu świętować tak ważna dla nas, dla Polaków, Wielkopolan rocznice. Żyjemy w takich czasach, że wielu próbuje wyrugować takie pojęcia jak patriotyzm, tożsamość, historia, miłość do ojczyzny. Trzeba pamiętać jak powiedział Jan Paweł II, że naród który zapomina o swojej przeszłości umiera i nie buduje swojej przyszłości- podkreślił mec. Wawrzyniak.

Po przemówieniu nastał część artystyczna. Przez kolejne minuty na pl. Adama Mickiewicza rozbrzmiewały pieśni patriotyczne. Część artystyczną zakończyła ”Rota”- Marii Konopnickiej.

Tuż po części artystycznej głos zabrał prof. Bolesław Andrzejewski, który w długim przemówieniu nakreślił historyczne pragnienia Wielkopolan do zrzucenia jarzma ucisku i przyłączenia się do wolnej Polski.

Powstanie Wielkopolskie było kolejnym etapem realizacji naszych narodowych tęsknot do wolności i godności narodowej. Cześć i Chwała powstańcom Wielkopolskim- tymi słowy zakończył przemówienie prof. Bolesław Andrzejewski.

Mariusz Prasek w swoim wystąpieniu odwołał się historii i przyjazdu Ignacego Paderewskiego do Poznania, co było iskrą do wybuchu powstania Wielkopolskiego.

To Polska została przyłączona do macierzy, bo macierz to jest właśnie Poznań, to jest Wielkopolska, to jest ten nasz piastowski gród- podsumował Mariusz Praska.

Po przemówieniach uformowano szyk marszu, który ulicami Święty Marcin, Roosevelta, Matyi przeszedł pod pomnik Powstańców Wielkopolskich.

Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich członkowie komitetu organizującego marsz złożyli wieniec i oddali hołd uczestnikom zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

Łukasz Kuk.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
_
_