fbpx

TUSK ZRZEKŁ SIĘ REPARACJI WOJENNYCH OD NIEMIEC

Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI

We wtorek w Warszawie odbyły się pierwsze od 2018 r. polsko-niemieckie konsultacje międzyrządowe z udziałem premiera Donalda Tuska i kanclerza Niemiec Olafa Scholza.

W trakcie wspólnej konferencji prasowej obaj politycy mówili m.in. o zwiększaniu bezpieczeństwa w kontekście zagrożenia ze strony Rosji, a także o reparacjach wojennych ze strony Niemiec. Tusk stwierdził, że Polska prawnie zrzekła się reparacji oraz że w kontekście tego, co stało się w trakcie II WŚ Niemcy powinny obecnie wziąć odpowiedzialność za Europę i zapewnić jej bezpieczeństwo. Scholz otwarcie uznał, że Niemcy nie zapłacą reparacji. Kanclerz uznał, co prawda, że Niemcy są świadomi swojej wielkiej winy i odpowiedzialności za miliony ofiar, ale będą jedynie wspierać inicjatywy na rzecz ocalałych od okupacji i na rzecz pamięci o nich.

Reperacje wojenne szacowane są na ponad 6 bilionów złotych. Mikroskopijne zadośćuczynienie otrzyma niewielka liczba żyjących ofiar niemieckich zbrodni. Wśród dziennikarzy i internautów coraz częściej mówi się o zmianie nazwy Polski na Generalne Gubernatorstwo.

źródło-https://dorzeczy.pl/opinie/606156/burza-po-spotkaniu-premiera-i-kanclerza.html

Zdjęcie- Wikimedia Commons- Warszawa- 1 lutego 1940 r. zniszczona kamienica na ul. Nowy Świat i Świętokrzyskiej.

Udostępnij
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Pomyślę o tym jutro (ebook) Joanna Wyszomirska
baner wielkopolska 4
PAN LI